«1915 թվականի կանայք» ֆիլմն առաջադրվել է տարածաշրջանային «Էմմի» մրցանակի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մրցանակակիր ռեժիսոր Բարեդ Մարոնյանի «1915 թվականի կանայք» վավերագրական ֆիլմը Հեռուստատեսային արվեստների և գիտության ազգային ակադեմիայի (NATAS) կողմից առաջադրվել է 40-րդ ամենամյա տարածաշրջանային «Էմմի» մրցանակի: «Էմմի»-ի քառակի մրցանակակիր Մարոնյանի համար սա առաջին առաջադրումն է որպես ռեժիսոր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ասպարեզ» պարբերականը:
«Ես մեծ պատիվ ունեմ լինելու 2016 NATAS-ի թեկնածուների շարքում` առաջին անգամ որպես ռեժիսոր: Իմ երախտիքի խոսքն եմ ասում ողջ «Արմենոիդ» թիմին, առանց որի շարունակական ջանքերի «1915 թվականի կանայք» ֆիլմի ստեղծումն անհնարին կլիներ»,- նշել է նա:
«1915 թվականի կանայք» կինոնկարն առաջին վավերագրական ֆիլմն է, որը բացահայտում է այն հայ կանանց դերը, ովքեր վերապրել են XX դարի առաջին ցեղասպանությունը: Վավերագրական ֆիլմն ընդգծում է այն կարևոր դերը, որ հայ կանայք ունեցել են իրենց համայնքներում, ինչպես նաև պատմում է այն հերոս հումանիստ կանանց մասին, ովքեր նրանց օգնության են հասել աշխարհի տարբեր մասերից:
«Էմմիի» քառակի մրցանակակիր ռեժիսորի «1915 թվականի կանայք» ֆիլմը հաջորդում է նրա մեծ համբավ ձեռք բերած «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմին, որն ընտրվել էր Հոնկոնգի միջազգային կինոփառատոնում:

Фильм «Женщины 1915 года» выдвинут на региональную премию «Эмми»
Документальный фильм американского режиссера Бареда Мароняна «Женщины 1915 года» выдвинут Национальной академией телевизионного искусства и науки (NATAS) на 40-ю ежегодную региональную премию «Эмми». По сообщению «Арменпресс», об этом пишет издание «Аспарез».
Для четырехкратного призера «Эмми» Мароняна это было первым выдвижением в качестве режиссера.
“Для меня огромная честь быть в одном ряду с кандидатами на премию NATAS 2016-го года, впервые в качестве режиссера. Я выражаю слова благодарности всей команде «Арменоид», без усилий которой создание фильма «Женщины 1915 года» было бы невозможно”, - отметил он.
Картина «Женщины 1915 года» - это первый документальный фильм, который раскрывает роль армянских женщин, переживших первый геноцид ХХ века. Фильм подчеркивает ту важнейшую роль, которую сыграли армянские женщины в своих общинах, а также рассказывает о героических женщинах-гумманистах, которые пришли к ним на помощь из самых разных концов мира.