Մոսկվան կսկսի Անկարային հետախուզական տվյալներ փոխանցել Սիրիայում գործողություն իրականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան Անկարային հետախուզական տեղեկատվություն Է փոխանցելու Սիրիայի տարածքում «Եփրատի վահան» թուրքական գործողության իրականացման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 24-ին գրում Է «Իզվեստիա» թերթը:
Ինչպես հրատարակությանը հայտարարել Է իրազեկ ռազմադիվանագիտական մի աղբյուր, հետախուզական տեղեկատվության փոխանցման շուրջ պայմանավորվածություն Էր ձեռք բերվել Ռուսաստանի ղեկավարության՝ վերջերս Թուրքիա կատարված այցի ընթացքում:
«Ռուսաստանի պատվիրակության կազմում Էր ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վիկտոր Գերասիմովը, որը բանակցություններ Է վարել Թուրքիայի իր պաշտոնակից Հուլուսի Ակարի հետ: Կողմերը պայմանավորվածության են հասել հետախուզական տվյալների փոխանցման շուրջ, որոնք թուրք զինվորականներին կարող են օգտակար լինել «Եփրատի վահան» գործողությունն իրականացնելիս»,-հայտնել Է «Իզվեստա»-ի աղբյուրը:
Իր հերթին, ինչպես թերթին հայտարարել Է ՌԴ Դաշնության խորհուրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Ֆրանց Կլինցեւիչը, «Թուրքիան ոչ հրապարակավ միացել Է հետախուզական տեղեկատվության փոխանակման կենտրոնին, որն ստեղծվել Է Ռուսաստանի, Սիրիայի, Իրաքի եւ Իրանի կողմից»:
«Մենք թուրքական կողմին փոխանցում ենք հետախուզության այնպիսի տվյալներ, որոնք կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել իր համար: Ի պատասխան, նրանք նույնպես տեղեկատվություն են տրամադրում: Թուրքերն ունեն շատ արդյունավետ հատուկ ծառայություններ եւ շատ լավ ագենտուրա Սիրիայում»,-հավելել Է Կլինցեւիչը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Москва начнет передавать Анкаре разведданные для операции в Сирии
Москва будет передавать Анкаре разведывательную информацию для проведения турецкой операции "Щит Евфрата" на территории Сирии. Как передает Арменпресс, об этом пишет в понедельник газета "Известия". Как заявил изданию информированный военно-дипломатический источник, договоренность о передаче разведывательной информации была достигнута в ходе недавнего визита в Турцию руководства России.
"В составе российской делегации был начальник Генерального штаба ВС РФ Виктор Герасимов, который провел переговоры со своим турецким коллегой Хулуси Акаром. Стороны достигли договоренности относительно передачи разведданных, которые могут быть полезны турецким военным при проведении операции "Щит Евфрата". Также стороны обсудили, какая именно информация, как и в каком формате будет предоставляться", - сообщил источник "Известиям"
В свою очередь, как заявил газете первый заместитель председателя комитета по обороне и безопасности Совета Федерации Франц Клинцевич, "Турция негласно присоединилась к пулу обмена разведывательной информацией, созданному Россией, Сирией, Ираком и Ираном".
"Мы передаем турецкой стороне данные радиоперехвата, радиотехнической и оптико-видовой разведки, которые могут представлять для нее интерес. В ответ они тоже делятся информацией. У турок очень эффективные спецслужбы и очень хорошая агентура в Сирии", - заявил Клинцевич.