Քննարկվում է Սփյուռքում բոլորի կողմից ընդունելի դասագրքեր ունենալու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքի հայկական դպրոցներին ընթացիկ տարում տրամադրվել է 80 հազար կտոր գրականություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նրա խոսքով, նախարարության ուշադրության կենտրոնում են ինչպես կիրակնօրյա, ամենօրյա դպրոցները, այնպես էլ երգի, պարի մշակութային դասեր իրականացնող կազմակերպությունները:
«Այսօր կարող ենք ասել, որ բավարարել ենք դպրոցների մեծ մասի պահանջը: Դեռ 217 դպրոց սպասում է գրքերին: Այդ դպրոցներին գրականություն առաքել ենք, սակայն փոստային որոշ հարցերի հետ կապված փոքր-ինչ ուշացել են: Ուսումնական հաստատություններին տրամադրվել են դպրոցական դասագրքեր, ուղեցույցներ, մեթոդական ձեռնարկներ: Արևմտահայ լեզվի ուսուցում իրականացնող կրթական հաստատություններին ուղարկել ենք արևմտահայերենի դասագրքեր: Դրանից բացի, Սփյուռքի գրադարանները հարստացնում ենք հայ դասականների, եվրոպական գրականության հայերեն թարգմանված գրքերի նմուշներով»,-ասաց Սերժ Սրապիոնյանը:
Սփյուռքի նախարարի տեղակալի խոսքով, դասագրքերի բովանդակության հետ կապված որոշ անհամաձայնություններ կան: Դա, ըստ նրա, հասկանալի է, որովհետև դասական Սփյուռքի դպրոցներում անցել են այլ դասագրքերով` չունենալով դասագրքերի հետ կապված մեկ համակարգված պետական ծրագիր:
«Դպրոցից դպրոց դասագրքերի, դասավանդման մոտեցումների տարբերություն է եղել: Այժմ մենք մտադիր ենք սկսել քննարկումներ` Սփյուռքում բոլորի կողմից ընդունելի դասագրքեր ունենալու հարցի շուրջ: Արդեն հավաքվել են բազմաթիվ կարծիքներ, համագործակցում ենք Կրթության ազգային ինստիտուտի հետ, վերջնական տարբերակները կդրվեն փորձաքննության, եթե ընդունվի, Սփյուռքում դասավանդում կիրականացվի միասնական դասագրքերով»,-հավելեց Սերժ Սրապիոնյանը:

Issue of having common textbooks for Diaspora schools under discussion
EREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. 80 thousand pieces of literature were provided to Armenian schools in the Diaspora in 2016, Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan told ARMENPRESS.
According to him, the Ministry is focused on both Sunday and day schools, as well as organizations which carry out cultural song and dance education.
“Today we can say that we have met the demand of the majority of schools. 217 schools are still waiting for books. We have delivered literature to those schools, but due to some post problems the delivery was a little late. Educational institutions were provided textbooks, guidebooks and manuals. We have sent Western-Armenian textbooks to educational institutions which teach in Western-Armenian. In addition, we are enriching the libraries of the Diaspora with samples of Armenian classics, and Armenian-translated European literature”, Srapionyan said.
In his words, there are some disagreements regarding the contents of the textbooks. According to him, this is understandable, since classical Diaspora schools have used other textbooks without having a coordinated state system of textbooks.
“There were differences in teaching approaches from school to school. Currently we intend to launch discussions regarding the issue of having textbooks which will be acceptable by everyone in the Diaspora. We already have numerous opinions, we cooperate with the National Institute of Educations, and the final variants will undergo expertise and in case of adoption, education in the Diaspora will be carried out with common textbooks”, he said.
Approximately 2 thousand Sunday schools and more than 100 elementary schools operate in the Diaspora.