Միլլերը չի բացառել «Թուրքական հոսքի» առաջին երկու ուղեգծերի արագացված կառուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գազպրոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը չի բացառում «Թուրքական հոսք» նախագծի առաջին երկու ուղեգծերի կառուցման վաղաժամկետ ավարտումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտնել Է «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում:
«Երկու ուղեգծերի կառուցումը նախատեսված Է մինչեւ 2019 թվականի դեկտեմբերը: «Գազպրոմ»-ը ծովային գազամուղների շինարարության բավականին մեծ փորձ ունի, կարծում եմ՝ մենք կկարողանանք առաջ անցնել նույնիսկ այդ գրաֆիկից»,-ասել Է նա:
Միլլերը հիշեցրել Է, որ ծովային գազամուղը պատկանում Է «Գազպրոմ»-ին: «Գազպրոմ»-ը հարյուր տոկոսով ֆինանսավորելու Է առաջին եւ երկրորդ ուղեգծերի շինարարությունըե,-նշել Է նա:
Հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը եւ Թուրքիայի Էներգետիկայի ու բնապաշարների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը երկու երկրների նախագահների ներկայությամբ միջկառավարական համաձայնագիր են ստորագրել «Թուրքական հոսք» գազատարի կառուցման մասին:
Նախագիծը Սեւ ծովով գազամուղի կառուցում Է նախատեսում մինչեւ Թուրքիայի եվրոպական մաս եւ այնուհետեւ դեպի Հունաստանի հետ սահմանը: Նախագծի ծովային տեղամասի երկարությունը պետք Է կազմի մոտավորապես 910 կիլոմետր, Թուրքիայի տարածքով անցնող ցամաքային հատվածինը՝ 180 կիլոմետր: Նախագծի ընդհանուր արժեքն ավելի վաղ գնահատվել Է 11,4 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Миллер не исключил ускоренного строительства двух первых ниток "Турецкого потока"
Глава "Газпрома" Алексей Миллер не исключает досрочного завершения строительства двух первых ниток проекта "Турецкий поток". Об этом он сообщил в эфире телеканала"Россия 24".
"Строительство двух ниток - до декабря 2019 года. Опыт реализации морских газопроводов у "Газпрома" достаточно большой, думаю, что мы, может быть, сможем даже этот график ускорить", - сказал он.
Миллер напомнил, что морской газопровод будет принадлежать "Газпрому".
"Газпром" будет на 100% финансировать строительство первой и второй нитки", - отметил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Строительством газотранспортной инфраструктуры для первой нитки, для поставки газа на рынок Турции, по словам главы "Газпрома", будет заниматься турецкая компания Botas.
"Для создания транзитной инфраструктуры на территории Турции для поставки газа на европейский рынок в соответствии с межправительственным соглашением будет создано совместное предприятие", - добавил Миллер.
Накануне министр энергетики России Александр Новак и министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Берат Албайрак в присутствии президентов двух стран подписали межправительственное соглашение о строительстве газопровода "Турецкий поток".
Проект предполагает строительство газопровода через Черное море до европейской части Турции и далее к границе с Грецией. Длина морской части проекта должна составить около 910 км, сухопутной части по турецкой территории - 180 км. Общая стоимость проекта ранее оценивалась в €11,4 млрд.