ՄԽ համանախագահները հոկտեմբերի վերջին կայցելեն տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հոկտեմբերի վերջին կայցելեն տարածաշրջան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանն ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Նա հայտնել է, որ այցի հստակ ժամկետներ դեռևս չկան: Ուորլիքը հույս է հայտնել այցի շրջանակում հանդիպել երկու երկրի նախագահների հետ:
ԱՄՆ համանախագահը ողջունել է հաջորդ գագաթնաժողովն իրենց մոտ անցկացնելու Ֆրանսիայի առաջարկը: «Ֆրանսիան, Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները` որպես Մինսկի խմբի համանախագահներ, սերտորեն համագործակցում են միմյանց հետ միջնորդական ջանքերը շարունակելու նպատակով` ուղղված շարունակական խաղաղության հաստատմանը»,- ասել է Ուորլիքը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հնարավոր է բանակցությունների դադարեցումը Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ` Ուորլիքն ասել է. «Ես չունեմ լիազորություններ մեկնաբանելու Հայաստանի ընտրությունները: Սակայն կողմերը հավատարիմ են խաղաղ կարգավորմանը և մենք չենք կարծում, որ որևէ բան կփոխվի»:

Minsk Group Co-Chairs to visit region in the end of October
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. OSCE Minsk Group Co-Chairs will visit the region in the end of October, American Co-Chair James Warlick told the Azerbaijani APA news agency, reports “Armenpress”.
He said the dates of the visit are still unknown. He expressed hope to meet the Presidents of the two states within the framework of the visit.
Warlick welcomed France’s proposal to hold the next summit there. “France, Russia and US as a Minsk Group Co-Chairing countries are closely cooperating to continue the mediation efforts aimed at establishing lasting peace”, Warlick said.
To the question whether it is possible to suspend talks ahead of parliamentary elections in Armenia, Warlick said: “I don’t have powers to comment on Armenia’s elections. But the sides are committed to the peaceful settlement and we don’t think anything will change”.