Լարսի փակվելու պատճառով Սոչիում մնացած հայ երեխաներն այս երեկո լաստանավով կուղևորվեն Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սոչի. արվեստ. խաղաղություն» միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով Սոչի մեկնած հայկական «ՀայԱրտ» համույթի սաները, նրանց մանկավարժներն ու ծնողները հունիսի 28-ին`ժամը 19:00-ին լաստանավով կուղևորվեն նախ` Բաթում, ապա` Երևան: Նրանք Ռուսաստանից վերադառնալու դժվարություններ ունեին Վերին Լարսի անցակետի փակվելու հետևանքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, Բաթում հասնելուն պես, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը՝ նախարարի հանձնարարությամբ, երեխաներին, նրանց ծնողներին և մանկավարժներին ավտոբուսով կտեղափոխի Երևան:
Հորդառատ անձրևներից առաջացած սողանքավտանգ իրավիճակի և Թերեք գետի վարարման պատճառով հունիսի 23-ից փակվել է Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը։ Վրաստանի ենթակառուցվածքների նախարարության ճանապարհային դեպարտամենտից ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությանը տեղեկացրել են, որ ստեղծվել է օպերատիվ խումբ, որը, տեղում ուսումնասիրելով իրավիճակը, հայտնել է, որ ճանապարհի վերականգնողական աշխատանքները կտևեն ավելի քան 10 օր:

Armenian children remaining in Sochi due to Lars highway closure will sail to Batumi from where will be transported to Yerevan
Armenian children remaining in Sochi due to Lars highway closure will sail to Batumi from where
will be transported to Yerevan
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The students of "Hay-Art" group, their pedagogues and parents who arrived in Sochi to participate in “Sochi, art and peace” international festival will sail to Batumi on June 28 at 19:00 from where will take a route to Yerevan. They encountered difficulties returning from Russia to Armenia due to the closure of Verin Lars (Upper Lars) checkpoint. MFA spokesperson Tigran Balayan informed “Armenpress” that as soon as they arrive in Batumi the Ministry of Transport and Communication of Armenia will take the children, their pedagogues and parents to Yerevan by a bus.
As the department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Georgia informs, Upper Lars checkpoint is temporarily closed because of rock-fall. According to preliminary data the checkpoint will be closed for about a week.