Բունդեսթագի բանաձևը կրկնակի հարված էր թուրքական ժխտողականությանը. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը լուրջ քայլ էր Ցեղասպանության միջազգային դատապարտման ուղղությամբ և կրկնակի հարված էր թուրքական ժխտողականությանը: Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին այս մասին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Քաղաքական ամառը մեկնարկեց պատմական իրադարձությամբ: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան Թուրքիայի երբեմնի դաշնակից Գերմանիայի խորհրդարանը ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը: Դա լուրջ քայլ էր ցեղասպանության միջազգային դատապարտման ուղղությամբ և կրկնակի հարված թուրքական ժխտողականությանը: Ճանաչմանը հաջորդեց թուրքական հիստերիկ արձագանքը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ Բունդեսթագի բանաձևին  ոչ պակաս հիստերիկ էր նաև երկրորդ թուրքական պետության առաջնորդ Ալիև-Կրտսերի հոխորտանքը, երբ նա  բանաձևը «կեղծիք և սադրանք» որակեց: «Ավելին, Ալիևը Բունդեսթագին մեղադրեց նաև անցած տարվա հուլիսին հակաադրբեջանական բանաձև ընդունելու հարցում՝ նեղսրտելով, թե Գերմանիան Ադրբեջանին համարում է ոչ ժողովրդավարական պետություն: Ինչպիսի զավեշտ՝ բռնապետը  ժողովրդավարության դասեր է տալիս Բունդեսթագի պատգամավորներին»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:

YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. The adoption of the resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide by the German Bundestag is a serious step towards the international condemnation of the Genocide and was a double slam to Turkish denialism, Vice Speaker of the Armenian parliament Edurad Sharmazanov said at the National Assembly.
“Political summer kicked off with a historical move. The parliament of once ally of the Ottoman Empire, Germany, recognized and condemned the Armenian Genocide. It was a serious step towards the international condemnation of the Armenian Genocide and a double slam to the Turkish denialism. The recognition was followed by Turkey’s hysterical reaction”, “Armenpress” reports Sharmazanov saying.
In his words, the reaction of the leader of another Turkic state, Aliyev Junior, was no less hysterical when he qualified the resolution as “fraudulent and provocative”. “Moreover, Aliyev accused the Bundestag in adopting an anti-Azerbaijani resolution last year in July, upset for being considered an undemocratic state by Germany”, Sharmazanov said, adding that it is ridiculous when a dictator gives lessons of democracy to Bundestag MPs.