Թուրքիայի մեջլիսը Ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման պարագայում սպառնացել է Բունդեսթագին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումից առաջ թուրքական կողմը շարունակում է քայլեր ձեռնարկել` բանաձևի ընդունումը կանխելու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական T24 լրատվականը, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Բունդեսթագում քննարկվելիք բանաձևը դատապարտող հայտարարություն է հրապարակել, որը ստորագրել են իշխող «Արդարություն և զարգացում», ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական և «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունները: Ուշագրավ է, որ քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունն այդ հայտարարության տակ չի ստորագրել:
Կուսակցությունների հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենք խստորեն դատապարտում ու մերժում են «1915 թվականի դեպքերի մասին պատմական իրողությունները խեղաթյուրող բանաձևը»:
Նրանք սպառնացել են, որ նման բանաձևի ընդունումը «կվնասի թուրք-գերմանական եղբայրական և դաշնակցական հարաբերություններին»:
Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի նախագիծը կքննարկվի հունիսի 2-ին:
Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ 2015թ. ապրիլի 20-ին` ԳերմանիայիԴաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Իսկ Գերմանիայի Դաշնության նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայանացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել: 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում քննարկման դրվեց 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձև: Նիստը բացեց Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը, ով 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական դեպքերն անվանեց ցեղասպանություն: Նիստի ընթացքում տարբեր կուսակցական խմբակցությունների ղեկավարներ ևս հայանպաստ հայտարարություններ արեցին՝ ընդունելով կատարվածը:Սակայն բանաձևի քվերակությունը հետաձգվեց անորոշ ժամանակով:

YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. The Turkish side tries to take every possible measures to prevent the discussion of the resolution of the Armenian Genocide which is going to be held in the German Bundestag on June 2, “Armenpress” informs, reports Turkish T24 news agency.
Committee on Foreign Affairs of the Turkish Parliament issued a statement condemning the discussion of the Genocide resolution in the German Bundestag. The statement was signed by the “Justice and Development”, opposition“Republican People’s” and “Nationalist Movement” parties.
It is important to state that Kurdish “People’s Democratic” party did not sign the document.
The statement says the parties strictly condemn and reject “the resolution that distorts the historical truth of 1915 events”.
They threatened that the adoption of the resolution “will damage the Turkish-German friendly and allied relations”.
The heated discussion of the Armenian Genocide on February 25 at Bundestag did not terminate with voting in 2016. It was decided to withdraw the resolution for amendments as a result of opposing positions and assessments between the ruling coalition and the Alliance 90/The Greens.
In 2005, Germany's parliament adopted a resolution recognizing the Armenian Genocide. However, in the Bundestag’s decision, the term Armenian Genocide was avoided, and instead "massacres of Armenians" was used.
In March of 2015, the President of the German Parliament Norbert Lammert said: "what happened in the Ottoman Empire during the First World War in front of the whole world, was genocide. And it was not the last genocide of the 20th century”. During the session the leaders of various party fractions also came with their pro-Armenian statements admitting what had happened. However, the discussion of the resolution indefinitely postponed.