Ֆրանսիական նավն առաջիկա ժամերին կսկսի A320 ինքնաթիռի «սեւ արկղերի» որոնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական նավն առաջիկա ժամերին կսկսի եգիպտական A320 մարդատար ինքնաթիռի «սեւ արկղերի» որոնման գործողությունը, որն անցած շաբաթ աղետի Է ենթարկվել Միջերկրական ծովում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ հղում անելով ավիաղետի հետաքննության եգիպտական հանձնաժողովի ղեկավար Այման ալ Մուքադամին:
Նրա խոսքով՝ «մի քանի ժամվա ընթացքում ֆրանսիական նավը ձեռնամուխ կլինի A320 ինքնաթիռի «սեւ արկղերի» որոնմանը»:
Ավելի վաղ Մուքադամը հայտնել Է, որ Միջերկրական ծովում որսացել են EgyptAir ավիաընկերության կործանված A320 հանրանավի վթարային ռադիոփարոսի ազդանշանը: Ազդանշանների հիման վրա հինգ կիլոմետր շառավղով որոշվել Է փարոսի գտնվելու շրջանը:  Ալ Մուքադամը պարզաբանել Է, որ Airbus ինքնաթիռը հանդերձված Է երեք այդպիսի սարքերով, որոնցից մեկը տեղակայված Է պոչամասում: Հենց դա Էլ ներկայում փնտրում են որոնողները:
EgyptAir ավիաընկերության մարդատար ինքնաթիռը, որը կատարում էր Փարիզ- Կահիրե MS804 չվերթը, ռադարներից անհետացել է մայիսի 19-ի վաղ առավոտյան Միջերկրական ծովի վրա Եգիպտոսի օդային տարածքում: Օդանավում եղել են 66 ուղեւորներ եւ անձնակազմի անդամներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Французское судно в ближайшие часы начнет поиск "черных ящиков" лайнера А320
Французское судно в течение ближайших часов начнет операцию по поиску "черных ящиков" египетского пассажирского лайнера, который на прошлой неделе потерпел крушение в Средиземном море. Об этом, как передал телеканал  Al Jazeera, заявил  глава египетской комиссии по расследованию катастрофы Айман аль-Мукаддам.
По его словам, "в течение нескольких часов французское судно приступит к поиску "черных ящиков" самолета А320".
Ранее аль-Мукаддам информировал, что зафиксирован сигнал аварийного радиомаяка разбившегося лайнера А320 авиакомпании EgyptAir. Определено местоположение аварийного радиомаяка (ELT), который в случае столкновения самолета с землей или водой начинает передавать на спутник точные координаты места катастрофы. По словам аль-Мукаддама, на основе сигналов радиомаяка установлен район его нахождения,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Самолет А320, выполнявший рейс MS804 из Парижа в Каир, исчез с экранов радаров 19 мая примерно за 35 минут до предполагаемой посадки в каирском аэропорту, едва войдя в воздушное пространство Египта. Позднее обломки лайнера были обнаружены в районе греческого острова Карпатос. На борту самолета находились 66 человек, в том числе 56 пассажиров из 12 стран, включая 30 египтян и 15 граждан Франции.