Բունդեսթագի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը ցույց կտա անցյալի որոշ էջերին շիտակ նայելու Գերմանիայի կարողությունը. ՀՀ Նախագահ
Բունդեսթագի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը ցույց կտա անցյալի որոշ էջերին
շիտակ նայելու Գերմանիայի կարողությունը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմանին: Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին Հայաստանում և նշել, որ ջերմությամբ է հիշում ս.թ. ապրիլի 5-7-ը Գերմանիա կատարած իր այցն ու անմիջականության և փոխըմբռնման մթնոլորտում կայացած հանդիպումները երկրի ղեկավարության հետ, որոնց ընթացքում քննարկվեցին հայ-գերմանական հարաբերությունների օրակարգն ու փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները: Երկկողմ կապերի ամրապնդման տեսանկյունից Սերժ Սարգսյանը կարևորել է բարձրաստիճան փոխայցելությունները, այդ թվում՝ ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ տիկին Բուլմանի ներկայիս այցը և ընդգծել միջխորհրդարանական համագործակցության դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման նպատակով Գերմանիայի կառավարության կողմից տարիներ շարունակ Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցությունը և շնորհակալություն հայտնել Գերմանիայի իշխանություններին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, բարձրաստիճան հյուրն իր հերթին նշել է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստանի հետ խորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը և փոխգործակցության զարգացմանը: Անդրադառնալով ՀՀ Նախագահի Գերմանիա կատարած այցին՝ տիկին Բուլմանն ընդգծել է, որ այն մեծ արձագանք է գտել իր երկրում, և ԳԴՀ ղեկավարության հետ ՀՀ Նախագահի բանակցությունները բավականին օգտակար ու արդյունավետ են եղել՝ նոր լիցք հաղորդելով հայ-գերմանական հարաբերություններին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացին, մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Բունդեսթագի քննարկումներին և շրջանառության մեջ դրված համապատասխան բանաձևին, որի ընդունումը, Նախագահի խոսքով, ցույց կտա, որ Գերմանիան, որպես Օսմանյան կայսրության երբեմնի դաշնակից, ևս մեկ անգամ կարող է շիտակ ու աներկբա նայել իր անցյալի որոշ էջերին և անցյալից դասեր քաղել:
Բունդեսթագի փոխնախագահը մեծապես կարևորել է իր երկրի խորհրդարանում նման քննարկումները և ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի էությունն ու նպատակը: Տիկին Բուլմանը ՀՀ Նախագահից հետաքրքրվել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի հեռանկարի և միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող միջնորդական ջանքերի մասին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանգամանորեն ներկայացրել է առկա իրավիճակը և հակամարտության կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:

Armenian President: Armenian Genocide recognition by Bundestag will display Germany’s ability to see some of past realities
Armenian President: Armenian Genocide recognition by Bundestag will display Germany’s ability to
see some of past realities
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received Vice-President of the German Bundestag Edelgard Bulmahn on May 25. Serzh Sargsyan greeted the guest and told that he cordially recalls his visit to Germany and the meetings held with the leadership of the country in an atmosphere of mutual understanding, during which the agenda of Armenian-German relations and prospects for development of partnership were discussed. From the perspective of strengthening bilateral ties, Serzh Sargsyan highlighted the necessity of high-level mutual visits, including the current visit of the Vice President of the German Bundestag Mrs. Bulmahn, and stated the role of inter-parliamentary relations for the development of interstate relations. The President highly appreciated the financial and technical assistance rendered by the German Government for the social-economic development of Armenia and thanked the German authorities.
As “Armenpress” was informed from the press service of Republic of Armenia President’s Office, the senior German official mentioned that the German Bundestag attaches great importance to reinforcing parliamentary ties with Armenia and development of partnership. Referring to Armenian President’s visit to Germany, Mrs. Bulmahn stated that it caused a huge resonance in her country and that the talks between the Armenian President and the German leadership were rather effective, giving new impetus to Armenian-German relations.
The international process of Armenian Genocide recognition was touched upon at the meeting, particularly, the upcoming discussion of the Armenian genocide at the Bundestag and the relevant resolution, the adoption of which, in the words of the President, will show that Germany, as the then ally of the Ottoman Empire, can once again look back at its past in a straightforward and unequivocal manner and take some lessons from it.
The Vice President of the Bundestag attached great importance to that discussion and introduced the nature and goal of the resolution.
Mrs. Bulmahn inquired about the peace process over Nagorno Karabakh conflict, as well as the efforts made by the international community, including the OSCE Minsk group Co-chairs. President Sargsyan detailed on the current situation and the positions of the Armenians side on the conflict settlement.