Հայոց ցեղասպանության տնտեսական կորուստները պետք է ժամանակի ընթացքում վերականգնվեն. շվեդ պրոֆեսոր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Օվե Բրինգը կարծում է, որ Թուրքիան պետք է երկխոսություն սկսի հայերի հետ 1915-ին տեղի ունեցածի վերաբերյալ: «Ներկայիս Թուրքիան պատասխանատու է 1915-ի դեպքերի համար, քանի որ այն նույն պետությունն է, Օսմանյան Թուրքիայի իրավահաջորդը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ հայտարարեց Ստոկհոլմի համալսարանի պրոֆեսորը:
Օվե Բրինգը նշեց, որ միջազգային օրենքի սկզբունքներով` ցեղասպանության հետևանքով տնտեսական կորուստները պետք է ժամանակի ընթացքում վերականգնվեն ու հատուցվեն: «Եթե կան որոշակի մարդիկ, ովքեր սեփականության իրավունք են կորցրել, նրանց ընտանիքի անդամները Թուրքիայում կարող են ապացուցել, որ իրենց ընտանիքը ունեցել  է տնտեսական հայց: Նրանք կարող են դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և փորձել ապացուցել, որ այդ հայցը երբեք չի ոչնչացել, ու դա կենդանի հայց է»,-ասաց Բրինգը: Նա հավելեց, որ դժվարին ուղի է սպասվում, քանի որ շատ փաստեր պետք է ապացուցել, բայց դա տեսական հնարավորություն է, որ կարելի է կյանքի կոչել:

Swedish professor says economic losses resulted by Armenian Genocide must be compensated
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Specialist in International law, professor emeritus at Stockholm University and at Swedish National Defense College Ove Bring urges Turkey to enter into dialogue with Armenians over the tragedy of 1915. “Modern Turkey is responsible for the incidents if 1915, as it is the same state, the successor of the Ottoman Turkey”, “Armenpress” reports the professor at Stockholm University announced this during “Against the Crime of Genocide” second global forum.
Ove Bring mentioned that according to international law, economic losses resulted by genocide must be recovered and compensated over time. “If there are some people who lost right to property, members of their families in Turkey can prove that their family had an economic lawsuit. They can apply to the European Court of Human Rights trying to prove that the mentioned lawsuit was never annulled, it continues to exist”, Bring said. He added that it is a difficult path, as many things need evidences, but theoretically it is possible that can be brought into life.