ԼՂ հակամարտության մասին Թուրքիայի իշխանությունների հայտարարությունները պատերազմի կոչ են. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Լառնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վերջին հայտարարությունները համարում է բացարձակապես անընդունելի: «Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի ղեկավարության կողմից հնչեցրած հայտարարությունները բացարձակապես ընդունելի չեն մեկ շատ հստակ պատճառով, քանի որ դրանք ոչ թե  խաղաղության կոչեր են, այլ պատերազմի»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարարը Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Լավրովը հավելեց, որ պաշտոնական Անկարայի հայտարարությունները հակամարտությունը ռազմական ուժով լուծելու կոչեր էին, ինչը արմատապես հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև ողջ միջազգային հանրության դիրքորոշմանը: «Մենք, ցավոք սրտի, արդեն համակերպվել ենք Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների նմանատիպ երևակայություններին»,-ավելացրեց պաշտոնյան:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով ապրիլի 21-22-ը ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով Հայաստանում է: Նրան կընդունի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Պաշտոնական այցելության շրջանակներում Սերգեյ Լավրովն արդեն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Заявления Турции о карабахском конфликте являются призывом к войне: Сергей Лавров
Министр иностранных дел России Сергей Лавров считает заявления Турции о карабахском конфликте неприемлемыми.
«Я думаю, что заявления Турции о карабахском конфликте являются неприемлемыми по той простой причине, что являются призывом к войне, а не к миру»,- сказал министр иностранных дел России Сергей Лавров.
Как передает «Арменпресс», об этом Сергей Лавров сказал во время совместной пресс-конференции министров иностранных дел Армении и России Эдварда Налбандяна и Сергея Лаврова.
Сергей Лавров добавил, что заявления Анкары являются призывами к силовому решению конфликта, что радикально противоречит позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также позиции всего мирового сообщества.
«К сожалению, мы уже смирились с подобными иллюзиями нынешний властей Турции»,- сказал министр иностранных дел России Сергей Лавров.
21-22-го апреля по приглашению  министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в Армении находится министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, который уже посетил Цицернакаберд.
22-го апреля состоялись встреча и переговоры министров иностранных дел Армении и России Эдварда Налбандяна и Сергея Лаврова. Совместная пресс-конференция министров иностранных дел Армении и России Эдварда Налбандяна и Сергея Лаврова передается в  прямом эфире.