Սպասվող լրահոս. 20.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` ապրիլի 20-ին, ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովն է: ՀՀ ԳԱԱ 2015 թ-ի գիտական գործունեության հիմնական արդյունքների մասին զեկույցով հանդես կգա ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Ժողովին կմասնակցեն ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ ազգային ժողովի, նախարարությունների ներկայացուցիչներ, գիտնականներ:
«Վերջ տանք թուրքական ապրանքի սպառմանը Հայաստանում և այլընտրաքային ճանապարհներ փնտրենք»: Թեմայի շուրջ իրենց դիտարկումներն են ներկայացնելու տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը, «Բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ թուրքական ապրանքի» նախաձեռնության կազմակերպիչները, «Հանուն օրենքի» նախաձեռնության անդամները: Ապրիլի 21-ին էլ, նախատեսվում է բողոքի ակցիա կառավարության շենքի մոտ, որի ժամանակ կայրվեն թուրքական արտադրության ապրանքները:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը կներկայացնի կոմիտեի 2016թ. առաջին եռամսյակային զեկույցը, որը Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին է:
Ապրիլի 20-21-ը «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի նախաձեռնությամբ Երևանում կայանալու է Եվրոպայի հանրային փոստային օպերատորների ասոցիացիայի՝ «PostEurop»-ի, տարեկան 31-րդ լիագումար համաժողովը: Միջոցառման շրջանակներում Հայաստան են ժամանելու Համաշխարհային փոստային միության գլխավոր տնօրեն Բիշար Աբդիրահման Հուսեյնը, «PostEurop» կազմակերպության գործադիր խորհրդի նախագահ Ժան Պոլ Ֆորսևիլը և գլխավոր քարտուղար Բոտոնդ Սեբենը, ինչպես նաև 40 երկրների փոստային կապի ազգային օպերատորների շուրջ 120 ներկայացուցիչներ:
Լեզվաբանական համալսարանի շրջանավարտները դասավանդելու են գյուղական, քաղաքային սահմանամերձ դպրոցներում: Այս կապակցությամբ Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի և «Դասավանդիր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի միջև կստորագրվի համագործակցության համաձայնագիր: Ըստ այդմ` շրջանավարտները և երիտասարդ մասնագետները քաղաքային և գյուղական սահմանամերձ դպրոցներում դասավանդելու են երկու տարի ժամկետով: Աշխատանք կտարավի նաև որակյալ մասնագետների պատրաստման ուղղությամբ` սահմանամերձ համայնքներում օտար լեզուներ դասավանդելու համար:
Մհեր Մկրտչյան թատրոնի ատենապետ Հարություն Չաթմաջյանը,Նյու Ջերսիի Թեքեյան մշակութային միության Նյու Յորքի մասնաճյուղի ատենապետ՝ Հակոբ Վարդիվառյանը, Սողոմոն Թեհլերյանի դերակատար Հարութ Բասմաջյանը և դերասանուհի Թամար Հովհաննիսյանը կխոսեն թատերախմբի հայաստանյան հյուրախաղերից, Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունից:

Upcoming news for 20.04.2016
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “LRATVAKAN” radio all that you will read, hear and see in today’s news.
Annual general meeting of the National Academy of Sciences of Armenia will be held today, on April 20. The President of the National Academy of Sciences of Armenia, academician Radik Martirosyan will present a report on the main results of NAS’s scientific activity of 2015. Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan, the representatives of the National Assembly, Ministries and scientists will participate in the meeting.
“Stop the consumption of Turkish goods in Armenia and find alternative ways”. Economist Tatul Manaseryan, the organizers of “Protest aganst Turkish goods” initiative and the members of “For the law” initiative will speak about this topic. It is planned to hold a protest in front of the Government building on April 21 during which the participants will burn Turkish products.
The President of the Protection of Freedom of Speech Committee Ashot Melikyan will present Committee’s 2016 first quarterly report which relates to the situation of the freedom of speech and the violations of journalists’ and media rights in Armenia.
On April 20-21 with the initiative of “HayPost” CJSC “PostEurope” 31th plenary conference of the National Postal Operators of Europe will be held in Yerevan. Director General of the Universal Postal Union Bishar Abdirahman Hussein, the chairman of “PostEurop” management board Žan Pol Forsevil and Secretary General Botond Szebeny, as well as over 120 representatives of National Postal operators from 40 countries will arrive in Armenia to participate in this conference.
Linguistic University graduates will teach in rural and urban bordering schools. In this context a cooperation agreement will be signed between Yerevan State Linguistic University after V. Bryusov and “Teach for Armenia” educational center. According to that, graduates and youth professionals will teach in urban and rural bordering schools for 2 years. A work will also be done for the preparation of qualified specialists to teach foreign languages in bordering communities.
Chairman of Mher Mkrtchyan Theatre Harutyun Chatmajyan, Chairman of Tekeyan Cultural Association of New Jersey, New York branch Hakob Vardivaryan, Harut Basmajayan acting the role of Soghomon Tehleryan and actress Tamar Hovhannisyan will speak about the troupe’s tour in Armenia and Armenia-Diaspora cooperation.
You can read about these and other topics on armenpress.am and listen to the news on the air of “LRATVAKAN” radio. Follow us on TWITTER and FACEBOOK.