Սպասվող լրահոս. 20.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` ապրիլի 20-ին, ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովն է: ՀՀ ԳԱԱ 2015 թ-ի գիտական գործունեության հիմնական արդյունքների մասին զեկույցով հանդես կգա ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Ժողովին կմասնակցեն ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ ազգային ժողովի, նախարարությունների ներկայացուցիչներ, գիտնականներ:
«Վերջ տանք թուրքական ապրանքի սպառմանը Հայաստանում և այլընտրաքային ճանապարհներ փնտրենք»: Թեմայի շուրջ իրենց դիտարկումներն են ներկայացնելու տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը, «Բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ թուրքական ապրանքի» նախաձեռնության կազմակերպիչները, «Հանուն օրենքի» նախաձեռնության անդամները: Ապրիլի 21-ին էլ, նախատեսվում է բողոքի ակցիա կառավարության շենքի մոտ, որի ժամանակ կայրվեն թուրքական արտադրության ապրանքները:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը կներկայացնի կոմիտեի 2016թ. առաջին եռամսյակային զեկույցը, որը Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին է:
Ապրիլի 20-21-ը «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի նախաձեռնությամբ Երևանում կայանալու է Եվրոպայի հանրային փոստային օպերատորների ասոցիացիայի՝ «PostEurop»-ի, տարեկան 31-րդ լիագումար համաժողովը: Միջոցառման շրջանակներում Հայաստան են ժամանելու Համաշխարհային փոստային միության գլխավոր տնօրեն Բիշար Աբդիրահման Հուսեյնը, «PostEurop» կազմակերպության գործադիր խորհրդի նախագահ Ժան Պոլ Ֆորսևիլը և գլխավոր քարտուղար Բոտոնդ Սեբենը, ինչպես նաև 40 երկրների փոստային կապի ազգային օպերատորների շուրջ 120 ներկայացուցիչներ:
Լեզվաբանական համալսարանի շրջանավարտները դասավանդելու են գյուղական, քաղաքային սահմանամերձ դպրոցներում: Այս կապակցությամբ Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի և «Դասավանդիր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի միջև կստորագրվի համագործակցության համաձայնագիր: Ըստ այդմ` շրջանավարտները և երիտասարդ մասնագետները քաղաքային և գյուղական սահմանամերձ դպրոցներում դասավանդելու են երկու տարի ժամկետով: Աշխատանք կտարավի նաև որակյալ մասնագետների պատրաստման ուղղությամբ` սահմանամերձ համայնքներում օտար լեզուներ դասավանդելու համար:
Մհեր Մկրտչյան թատրոնի ատենապետ Հարություն Չաթմաջյանը,Նյու Ջերսիի Թեքեյան մշակութային միության Նյու Յորքի մասնաճյուղի ատենապետ՝ Հակոբ Վարդիվառյանը, Սողոմոն Թեհլերյանի դերակատար Հարութ Բասմաջյանը և դերասանուհի Թամար Հովհաննիսյանը կխոսեն թատերախմբի հայաստանյան հյուրախաղերից, Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունից:

Предстоящие новости: 20.04.2016
Сегодня, 20-го апреля, состоится общее годовое собрание НАН Армении. С докладом о научной деятельности за 2015 год выступит президент НАН Армении Рудик Мартиросян. В собрании примут участие премьер-министр Армении Овик Абрамян, депутаты НС Армении, представители министерств, ученые.
Прекратим потреблять турецкие продукты и начнем искать альтернативы – теме посвящена пресс-конференция Татула Манасеряна «Остановим потребление турецких товаров в Армении и будем искать альтернативные пути: рискованность турецкого продовольствия». 21-го апреля состоится акция протеста у здания правительства Армении с тем же требованием, инициаторы намерены сжечь во время акции товары турецкого производства.
Сегодня, 20-го апреля, состоится пресс-конференция председателя Комитета по защите свободы слова Ашота Меликяна. Будет говориться о случаях нарушений прав СМИ.
20-21-го апреля, состоится 31-й пленарный форум Ассоциации общественных почтовых операторов Европы (PostEurop). В рамках мероприятия в Ереване находятся руководители Всемирного союза почтовых операторов, Ассоциации общественных (PostEurop), а также представители почтовых операторов Европы из 40 стран.
Сегодня, 20-го апреля, состоится торжественная церемония подписания соглашения о сотрудничестве между  Ереванским государственным университетом языков и социальных наук имени В. Я. Брюсова и образовательным фондом «Преподавай, Армения».
Сегодня, 20-го апреля, состоится пресс-конференция руководителя театра «Мгер Мкртчян» Арутюна Чатмаджяна, руководителя нью-йоркского филиала культурного союза «Текеян» Нью-Джерси Акопа Вардиваряна, актеров театра Арута Басмаджяна и Тамар Ованнисян.