Համանախագահները հանդիպումներ են ունեցել ԼՂ բարձրագույն ղեկավարության հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և Պիեռ Անդրիուն (Ֆրանսիա) Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության հետ քննարկել են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ստեղծված իրավիճակը կայունացնելու համար անհրաժեշտ քայլերը: Ինչպես Ստեփանակերտից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՄԽ ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Մենք երեկ եղել ենք նաև Բաքվում, հանդիպել ենք Ադրբեջանի ղեկավարության հետ, քննարկել հակամարտության գոտում իրավիճակը կայունացնելու անհրաժեշտ քայլերը: Նույն հարցը քննարկել ենք նաև այսօր Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության, զինվորականների հետ»,- ասաց Պոպովը:
Ռուս համանախագահը հայտնեց, որ վաղը Ստեփանակերտում հանդիպում են ունենալու Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: «Այնուհետև մեկնելու ենք Երևան, որտեղ կհանդիպենք Հայաստանի նախագահի, պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների հետ»,- տեղեկացրեց Իգոր Պոպովը:
Դեսպան Պոպովը հրաժարվեց պատասխանել լրագրողների այլ հարցերին` ընդգծելով, որ իրենց այցը դեռ ավարտված չէ, ուստի հավելյալ ոչինչչունի տեղեկացնելու:
Շաբաթ օրը` ապրիլի 9-ին, համանախագահները Երևանում հանդես կգան ասուլիսով, որի ընթացքում կպատասխանեն բոլոր հուզող հարցերին:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели встречи с руководством Нагорного Карабаха
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Пьер Андриё (Франция) и Джеймс Уорлик (США) провели встречи с руководством Нагорного Карабаха и обсудили необходимые шаги для стабилизации ситуации на линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана. Как сообщает корр. Арменпресс из Степанакерта, об этом в беседе с журналистами сказал российский сопредседатель Игорь Попов.
"Мы вчера также были в Баку, встретились с руководством Азербайджана, обсудили необходимые шаги для стабилизации ситуации на линии соприкосновения . Тот же вопрос сегодня был обсужден с руководством и военными Нагорного Карабаха", - сказал Попов.
Он сообщил, что 8 апреля в Степанакерте состоится встреча сопредседателей с представителями Международного комитета Красного Креста.
"Далее мы поедем в Ереван, где встретимся с президентом, министрами иностранных дел и обороны Армении", - сообщил Попов.
Он отказался ответить на другие вопросы журналистов, подчеркнув, что визит еще не завершен, следовательно, ему пока нечего говорить.
В субботу, 9 апреля, сопредседатели в Ереване выступят с пресс-конференцией, на которой ответят на все вопросы.