Կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ՀՀ և Ադրբեջանի Գլխավոր շտաբների պետերի հանդիպման արդյունքում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրակի դադարեցման ուղղությամբ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի և Ադրբեջանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբների պետերի հանդիպման ժամանակ: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Երեկ Մոսկվայում հանդիպել են երկու երկրների Զինված ուժերի ԳՇ պետերը և ձեռք բերել կրակի դադարեցման պայմանավորվածություն: Ադրբեջանի կողմից գործողություններն աննախադեպ էին ոչ միայն 1994 թվականի զինադադարից հետո, այլև ընդհանրապես ղարաբաղյան պատերազմի համեմատ: Աննախադեպությունը պայմանավորված էր առաջին հերթին ռազմական տեսանկյունից՝ շփման գծի ողջ երկայնքով կրակի խտությամբ, կիրառված ռազմական տեխնիկայով, ներգրավված ուժերի և միջոցների քանակով, նրանց ԶՈՒ-ի մոտեցումն առաջին գծին, ինչպես նաև ժամանակային համեմատության մեջ նրանց մարդկային կորուստների մեծ քանակով: Հակառակորդի կորուստերի քանակը Պաշտպանության բանակի կորուստների համեմատ բազմակի էին՝ տասն անգամից ավելի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Օհանյանը:
Նրա խոսքով՝ աննախադեպ է եղել հակամարտող կողմերի պատրաստության աստիճանը, վարձկանների, ահաբեկիչների առկայությունն Ադրբեջանի Զինված ուժերի տարբեր ուղղություններում: «Ակնհայտ էր նաև ագրեսիայի բնույթը, որովհետև նույնիսկ եթե նրանք ասում են, թե պատասխանում են մեր գործողություններին, դրանք նախօրոք նախապատրաստված և ոչ համաչափ քայլեր էին: Աննախադեպ է նաև Ադրբեջանի զինծառայողների դիակների, ռազմական տեխնիկայի առկայությունը ԼՂ տարածքում: Հումանիտար տեսանկյունից ևս ակնհայտ էր ռազմական հանցագործությունների առկայությունը՝ խոշտանգումները, գլխատումը հակառակորդի կողմից»,- ասաց Օհանյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի խոսքով ՝ այս օրերին ակնհայտ դարձավ մեր երկրի հասարակական համախմբումը, կամավորական շարժումը վերածնունդ ունեցավ, իսկ հայկական երկու պետություններում առկա է բարձր բարոյահոգեբանական մթնոլորտ: Նախարարն ընդգծեց զինվորների և կամավորների հերոսությունները, որոնց արդյունքում Ադրբեջանը ոչնչի չի հասել, նույնիսկ ռազմավարական առումով: «Այն տեղեկությունները, թե մի քանի բնակավայրեր գտնվում են հակառակորդի վերահսկողության ներքո, իրականությանը չեն համախատասխանում. Թալիշ, Նոր Սեյսուլան գյուղերը գտնվում են ԼՂ պաշտպանության խորքում: Հարավում, կենտրոնում և հյուսիսում, ավելի թեժ կետերում, վերահսկողությունը, նախաձեռնությունը գտնվում են ՊԲ ստորաբաժանումների ներքո»,- ընդգծեց Սեյրան Օհանյանը՝ ավելացնելով, որ պետք է ազգովի գլուխ խոնարհենք մեր զինվորների, սպաների, կամավորների սխրանքի առջև, ովքեր կարողացել են բարձր պահել ՊԲ ստորաբաժանումների պատիվը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի դիտարկմամբ՝ ԼՂ ՊԲ փոխօգնության պայմանավորվածության շրջանակում ՀՀ-ից կամավորական շարժման, ինչպես նաև միջոցառումների իրականացման պայմաններում ՊԲ մարտունակության աստիճանը, կարողությունները, դասավորվածությունը, ծավալումը՝ համապատասխան հատվածներում, թույլ են տալիս ասելու, որ հայկական կողմը պատրաստ է հակառակորդի կողմից հետագա գործողությունների կանխարգելմանը, արձագանքմանը և դեռ ավելին:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ շեշտեց, որ հակառակորդի այս ագրեսիան ևս մեկ անգամ ապացուցեց Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը:

Ceasefire agreement reached as result of Armenian and Azerbaijani Chief of General Staff’s meeting
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. The ceasefire agreement has been reached in Moscow on April 5, during the meeting of the Chief of General Staff of Armed Forces of Armenia and Chief of General Staff of Armed Forces of Azerbaijan. This was announced by Defense Minister Seyran Ohanyan at the Cabinet meeting.
“The Chiefs of the General Staff of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan met yesterday in Moscow and reached a ceasefire agreement. The Azerbaijani actions were unprecedented not only after the 1994 ceasefire, but also in general comparing with the Nagorno Karabakh war. This was connected primarily with the military point of view, the density of fire along the contact line, the number of forces and means involved, the approach of their forces to the frontline, and the great number of their casualties.
Primarily due to the unprecedented military point of view, the density of the fire along the Line of Contact, used military equipment, the number of forces and means involved, the first line of approach in their armed forces, as well as a comparison of the great number of their casualties. The number of enemy losses compared with losses of the Defense Army is very large, more than ten times, "Armenpress” reports Ohanyan saying.
According to him, the level of Azerbaijan’s preparedness was also unprecedented, the presence of merceneries and terrorists among the Azerbaijani armed forces. “Although they are stating as if they were responding to our actions, the nature of the aggression is clear, this was a premeditated and not proportionate step.
The number of Azerbaijani casualties and equipment losses on the territory of Nagorno Karabakh is also unprecedented. From a humanitarian point of view the presence of war crimes is also obvious – decapitations, vandalizing of corpses, mutilations done by Azerbaijan”, Ohanyan said.
The defense minister said that during these days the social mobilization of the country became obvious, revival of voluntary movement, and there is a high moral and psychological atmosphere in the two Armenian states. The Minister stressed the heroism of soldiers and volunteers, as a result of which Azerbaijan has not achieved anything, even in strategic terms. "The information that several areas are under the control of the enemy, is false”, the minister said, adding that the whole nation should bow to the heroism of our soldiers, officers and the volunteers.
Prime Minister Hovik Abrahamyan said that this aggression by Azerbaijan once again proved the unification of Armenia, Artsakh and the Diaspora.