ԼՂՀ ՊԲ-ն հայտարարություն է տարածել կրակի դադարեցման մասին Ադրբեջանի առաջարկի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված` մարտական գործողությունների միակողմանի դադարեցնելու մասին հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայությունից:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները, ավելին՝ նույն հայտարարության տարածումից հետո ՄՄ-21 («Գրադ») տիպի հրթիռահրետանային կայանքներից և 152 միլիմետրանոց հրանոթներից արկակոծել հայկական խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես՝ Մարտակերտ քաղաքը: Նշված փաստերն, ինչպես նաև հայտարարության մեջ «հակահարձակողական գործողություններ» և «ազատագրված տարածքների ամրապնդում» եզրույթների օգտագործումը ի ցույց են դնում այդ փաստաթղթի կեղծ բնույթը, որի իրական նպատակը բացահայտ նախապայմաններով լի կրակի դադարեցման իմիտացիան է:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ընդառաջել և քննարկել կրակի դադարեցման մասին առաջարկը՝ նախնական դիրքերի վերականգնման համատեքստում:

Заявление азербайджанской стороны об одностороннем прекращении огня – дезинформация: МО НКР
Заявление азербайджанской стороны ободностороннем прекращении огня – дезинформация. Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе МО НКР.
В ночь с 1-го на 2-е апреля азербайджанская сторона предприняла широкомасштабные наступательные действия в отношении Нагорного Карабаха, применив почти всю имеющуюся в ее арсенале военную технику. Более того – ракетными системами залпового огня БМ-21 типа «Град» и 152-миллимитровой гаубицей открыла минометный огонь по гражданским объектам, в частности – городу Мардакерт. Указанные факты, а также употребление терминов «контрнаступательные действия» и «укрепление освобожденных территорий» доказывают ложный характер документа, истинная цель которого – имитация прекращения огня с откровенными предусловиями.
Министерство обороны НКР готово пойти навстречу и обсудить предложение о прекращении огня – в контексте восстановления исходных позиций.