«Դաշնակցության բերած, Դաշնակցության տարած». Արմեն Աշոտյանը կատակում է պաշտոնը լքելու հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է պաշտոնը թողնելու լուրերին: «Ես այդ էջը իմ թիմով, աշխատանքով այս յոթ տարիների ընթացքում բավականին խիտ եմ գրել, և այդ էջը բավականին ծանր է` աշխատանքային ծավալի իմաստով, սակայն թերթել հարկավոր էր, և ես քաղաքական գործընթացների շրջանակներում այդ էջը թերթել եմ հոգեբանորեն: Իրավաբանորեն՝ ոչ, որովհետև դեռ նախարար եմ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արմեն Աշոտյանը` շնորհակալություն հայտնելով բոլոր գնահատականների համար:
«Իհարկե եղան նաև քննադատություններ, բնական է, քաղաքական գործչի մասին անգամ լավը չեն խոում, եթե, բոլորիցս հեռու, նա մահացել է: Ես չեմ մահացել և տեսանելի ապագայում չեմ մահանալու քաղաքական դաշտում»,-ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` իր հոգում որևէ անձնական, քաղաքական կամ մասնագիտական ճգնաժամ չկա, ճիշտ հակառակը: «Պետք է պատրաստ լինել ճեղքել հարմարավետության գոտին, և նոր մարտահրավերների դիմակայել: Քաղաքական գործընթացները սիրել եմ, սիրում եմ, բազմիցս այս 7 տարիների ընթացքում մամուլն ինձ անդրադարձել է ոչ միայն որպես կրթության նախարարի, այլև քաղաքական գործչի, նաև քննադատել է այն պատճառով, որ երբեմն տարակուսել է` խոսում է Աշոտյան նախարա՞րը, թե՞ Աշոտյան քաղաքական գործիչը: Այդ տեսակետից քաղաքականությունը սիրում եմ»,-նշեց նա:
Հարցին` Արմեն Աշոտյանը նեղացա՞ծ չէ Դաշնակցությունից, նախարարը նշեց.
«Ես Դաշնակցության մեջ ունեմ շատ ընկերներ: 2009 թվականին, երբ ստանձնեցի պորտֆելը Սպարտակ Սեյրանյանից, բազմիցս նրա հետ հանդիպել, աշխատել ենք սահուն փոխանցում կատարել: Համակարգն այնպիսին է, որ քաղաքական պատկանելությունը նշանակություն կարող է ունենալ դետալների մեջ: Ռազմավարական առումով, եթե հետևեք Հայաստանի կրթական բարեփոխումներին վերջին 15-20 տարիներին, քաղաքական պատկանելությունը չի ազդել նպատակների վրա: Ազգային դպրոց` միջազգային ստանդարտներին համապատասխան. մեր նպատակն է կրթական համակարգում: Ինչ վերաբերում է նեղացվածությանը` ինչպես ճիշտ կատակեցի դաշնակցական շրջապատում` Դաշնակցության բերած, Դաշնակցության տարած»:
Նախարարի խոսքով` մամուլը գուժել է իր հրաժարականը 2012, 2014, 2015 թվականներին: «Միշտ հոգեբանորեն պատրաստ եմ: Դա չի նշանակում, որ չեմ սիրում իմ աշխատանքը, չի նշանակում, որ չեմ կապվել կոլեկտիվի, ոլորտի հետ: Չեմ պատրաստվում ոլորտը լքել, որովհետև չեմ կարող լքել մի ոլորտ, որտեղ 7 տարի ավելի շատ եմ եղել, քան տանը»,-շեշտեց Արմեն Աշոտյանը:
Նոր պաշտոնի հետ կապված հարցերին նախարարը չպատասխանեց` առաջարկելով պահպանել ինտրիգը: Սակայն խոստացավ` «Ֆեյսբուք»-ում ակտիվ է լինելու և շնորհակալ է բոլոր հետևորդներին, որոնց թիվն արդեն 66 հազար է:

Brought by Dashnaktsutyun, taken away by Dashnaktsutyun: Armen Ashotyan jokes over his
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS.  Minister of Education and Science Armen Ashotyan referred to rumors about his possible resignation. He mentioned that there were some criticisms, and it is natural because politicians are always targets, even if, away from everyone, he dies.
In the words of the Minister, there is no personal, political or professional crisis inside him. “One must be ready to break through the comfort zone and withstand new challenges. I loved and love political procedures. Media focused on me several times during these 7 years not only as minister of education, but also as a politician, and even sometimes criticized for the reason as it was sometimes unclear whether minister Ashotyan or politician Ashotyan was talking. I like politics in that sense”, he mentioned.
To the question if Armen Ashotyan is offended from Dashnaktsutyun (ARF), the Minister mentioned,
“I have many friends among Dashnaktsutyun. When I assumed the post in 2009 from Spartak Seyranyan, we met many times, worked together and conducted a smooth transfer. The system is such that belonging to a political party may have importance only for some details. In strategic terms, if you follow the educational reforms of Armenia in the last 15-20 years, political belonging has had no impact on the goals. Our aim in educational system is to create national school in line with international standards. As refers to my being offended, I joked in a Dashnak circle: Brought by Dashnaktsutyun, taken away by Dashnaktsutyun”.
In his words, media reported about his resignation in 2012, 2014, 2015. “I am always ready psychologically. It does not mean that I do not like my job. It does not mean that I am not linked with my staff or sphere where I spent more time than at home for 7 years”, Armen Ashotyan stated.