«Դաշնակցության բերած, Դաշնակցության տարած». Արմեն Աշոտյանը կատակում է պաշտոնը լքելու հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է պաշտոնը թողնելու լուրերին: «Ես այդ էջը իմ թիմով, աշխատանքով այս յոթ տարիների ընթացքում բավականին խիտ եմ գրել, և այդ էջը բավականին ծանր է` աշխատանքային ծավալի իմաստով, սակայն թերթել հարկավոր էր, և ես քաղաքական գործընթացների շրջանակներում այդ էջը թերթել եմ հոգեբանորեն: Իրավաբանորեն՝ ոչ, որովհետև դեռ նախարար եմ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արմեն Աշոտյանը` շնորհակալություն հայտնելով բոլոր գնահատականների համար:
«Իհարկե եղան նաև քննադատություններ, բնական է, քաղաքական գործչի մասին անգամ լավը չեն խոում, եթե, բոլորիցս հեռու, նա մահացել է: Ես չեմ մահացել և տեսանելի ապագայում չեմ մահանալու քաղաքական դաշտում»,-ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` իր հոգում որևէ անձնական, քաղաքական կամ մասնագիտական ճգնաժամ չկա, ճիշտ հակառակը: «Պետք է պատրաստ լինել ճեղքել հարմարավետության գոտին, և նոր մարտահրավերների դիմակայել: Քաղաքական գործընթացները սիրել եմ, սիրում եմ, բազմիցս այս 7 տարիների ընթացքում մամուլն ինձ անդրադարձել է ոչ միայն որպես կրթության նախարարի, այլև քաղաքական գործչի, նաև քննադատել է այն պատճառով, որ երբեմն տարակուսել է` խոսում է Աշոտյան նախարա՞րը, թե՞ Աշոտյան քաղաքական գործիչը: Այդ տեսակետից քաղաքականությունը սիրում եմ»,-նշեց նա:
Հարցին` Արմեն Աշոտյանը նեղացա՞ծ չէ Դաշնակցությունից, նախարարը նշեց.
«Ես Դաշնակցության մեջ ունեմ շատ ընկերներ: 2009 թվականին, երբ ստանձնեցի պորտֆելը Սպարտակ Սեյրանյանից, բազմիցս նրա հետ հանդիպել, աշխատել ենք սահուն փոխանցում կատարել: Համակարգն այնպիսին է, որ քաղաքական պատկանելությունը նշանակություն կարող է ունենալ դետալների մեջ: Ռազմավարական առումով, եթե հետևեք Հայաստանի կրթական բարեփոխումներին վերջին 15-20 տարիներին, քաղաքական պատկանելությունը չի ազդել նպատակների վրա: Ազգային դպրոց` միջազգային ստանդարտներին համապատասխան. մեր նպատակն է կրթական համակարգում: Ինչ վերաբերում է նեղացվածությանը` ինչպես ճիշտ կատակեցի դաշնակցական շրջապատում` Դաշնակցության բերած, Դաշնակցության տարած»:
Նախարարի խոսքով` մամուլը գուժել է իր հրաժարականը 2012, 2014, 2015 թվականներին: «Միշտ հոգեբանորեն պատրաստ եմ: Դա չի նշանակում, որ չեմ սիրում իմ աշխատանքը, չի նշանակում, որ չեմ կապվել կոլեկտիվի, ոլորտի հետ: Չեմ պատրաստվում ոլորտը լքել, որովհետև չեմ կարող լքել մի ոլորտ, որտեղ 7 տարի ավելի շատ եմ եղել, քան տանը»,-շեշտեց Արմեն Աշոտյանը:
Նոր պաշտոնի հետ կապված հարցերին նախարարը չպատասխանեց` առաջարկելով պահպանել ինտրիգը: Սակայն խոստացավ` «Ֆեյսբուք»-ում ակտիվ է լինելու և շնորհակալ է բոլոր հետևորդներին, որոնց թիվն արդեն 66 հազար է:

«Дашнаками принесенный, дашнаками унесенный» - Армен Ашотян шутит по поводу своей отставки
Министр НО РА Армен Ашотян прокомментировал разговоры о своей  отставке. «Я со своей  командой и своим семилетним трудом убористо заполнил эту  страницу – в плане объема работы, однако перевернуть ее надо было, и я психологически уже сделал это в рамках политических процессов. Юридически – нет, поскольку я пока являюсь министром», - как  передает Арменпресс, в беседе с  журналистами сказал Ашотян, поблагодарив  за все оценки.
«Конечно,  звучала и критика, естественно, о политическом деятеле хорошего не  говорят, даже  когда он уже  умер. Слава Богу, в обозримом будущем я  не  умру на политической  арене».
По его словам, в душе у него нет ни личного, ни профессионального кризиса, скорее наоборот. «Надо быть готовым разорвать пояс комфортности и противостоять новым вызовам. Политику  любил и люблю. За эти 7 лет СМИ не  раз писали обо мне  не  только как  о министре, но и как  о политике, иногда сомневаясь – так  говорит Ашотян-министр или Ашотян-политик. Вот с этой  точки люблю политику», - сказал он.
На вопрос, обижен ли он на  АРФД, министр сказал: «У меня  много друзей среди дашнаков. Когда в 2009г. я взял портфель у  Спартака Сейраняна, мы  постарались сделать эту передачу максимально гладко. Система  такова, что политическая  ориентация  может иметь  значение в деталях. А в плане  стратегии, если проследить за развитием  образовательных реформ за 15-20 лет, политическая принадлежность не влияла на цели. Национальная  школа – в соответствии с мировыми стандартами. Такова наша цель в  образовательной  сфере. А что касается обид, то, как  я пошутил в кругу дашнаков – я «дашнаками принесенный, дашнаками унесенный».
По его словам, СМИ предсказывали его отставку в 2012, 2014, 2015 годах. «Психологически я  был готов  всегда. Но это вовсе  не  значит, что я не  люблю свою работу, или коллектив, всю сферу. Не  собираюсь покидать эту  сферу, ибо не  могу  сделать этого, поскольку  за 7 лет присутствовал в  ней  больше, чем у себя  дома», - сказал он.
На  вопросы  о новом назначении Ашотян не  ответил. Но обещал быть активным в Facebook, поблагодарив  своих последователей, которых уже  более 66 тысяч.