Ֆրանսիայի ձախ քաղաքական գործիչ Ժան Լյուկ Մելանշոնն իր թեկնածությունն առաջադրեց նախագահի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում հայտնի ձախ քաղաքական գործիչ եւ եվրապատգամավոր Ժան Լյուկ Մելանշոնը իր թեկնածությունն Է առաջադրել 2017 թվականի նախագահական ընտրություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է քաղաքական գործչի պաշտոնական կայքում:
«Ես իմ թեկնածությունն եմ առաջադրում 2017 թվականի ընտրություններում»,-հայտարարել Է Մելանշոնն իր տեսաուղերձում: Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիային անհրաժեշտ Է՝ «վերջ տալ նախագահական միապետությանը» եւ վերադառնալ «հավաքական կառավարման, ժողովրդավարության եւ ժողովրդի իշխանության» սկզբունքներին:
Ավելի վաղ Ժան Լյուկ Մելանշոնն արդեն մասնակցել Է նախագահի ընտրություններին: 2012 թվականին նա այդ պաշտոնի համար առաջադրվել Էր Ձախ ճակատից՝ ձախ ուժերի կոալիցիայի կողմից, որը միավորել Էր նրա կողմից հիմնադրված Ձախ կուսակցությունը եւ Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցությունը: Այն ժամանակ նա զբաղեցրեց չորրորդ տեղը՝ հավաքելով ձայների 11 տոկոսը:
Սակայն այս անգամ քաղաքական գործիչն առաջադրվել Է ոչ թե Ձախ կուսակցությունից, այլ որպես անկախ թեկնածու: Հաջակցություն Մելանշոնի արդեն ստորագրահավաք Է սկսվել նրա կայքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Французский левый политик Жан-Люк Меланшон выдвинул свою кандидатуру на пост президента
Известный французский левый политик и евродепутат Жан-Люк Меланшон выдвинул свою кандидатуру на президентских выборах 2017 года. Об этом сообщается на официальном сайте политика,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я предлагаю свою кандидатуру на выборах 2017 года", - заявил политик в видеообращении. По его словам, Франции необходимо "покончить с президентской монархией" и вернуться к принципам "коллективного управления, демократии и власти народа".
Ранее Жан-Люк Меланшон уже участвовал в выборах президента. В 2012 году он выдвигался на этот пост от Левого фронта - коалиции левых сил, объединившей основанную им Левую партию и Французскую коммунистическую партию. Тогда он занял четвертое место, набрав 11,1% голосов. Однако в этот раз политик выдвинулся не от Левой партии, а в качестве независимого кандидата. На сайте Меланшона уже начался сбор подписей в его поддержку.