Թուրքիան շարունակում է մնալ Ցեղասպանության ծանր բեռի տակ. Ռագըփ Զարաքոլու
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը պատմությանն առերեսվելու հարցում կարևոր պահ էր Թուրքիայի Հանրապետության համար: Մի կողմ թողնելով ներողությունը, փոխհատուցումը՝ պետությունը չկարողացավ անգամ հարգանք ցուցաբերել հայ ժողովրդի ցավի նկատմամբ: Սակայն հայ ժողովուրդը դրանից կորուստ ունեցա՞վ… Ոչ: Կորցնողը կրկին Թուրքիան էր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թարաֆ»-ում հրապարակված հոդվածում գրում է հայտնի թուրք մտավորական Ռագըփ Զարաքոլուն:
«Թուրքիայի Հանրապետությունը, որը համառում է չփոխվելու հարցում, Ցեղասպանության 100-րդ տարում վստահ քայլեր արեց ոչ թե դեպի ժողովրդավարություն, այլ դեպի տոտալիտարիզմ: Հանրապետական պատմության ողջ ընթացքում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը դարձավ տոտալիտար պետության գաղափարախոսության անբաժան մասը: Այս պատճառով է, որ Թուրքիայի ժողովրդավարացման հիմնական պայմաններից է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ներողությունն ու փոխհատուցումը»,- իր հոդվածում նշում է Զարաքոլուն՝ ընդգծելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումն արդեն կարևոր է ոչ թե դրա զոհերի, այլ հենց թուրքական պետության գոյության տեսանկյունից:
«Այս հանրապետությունը նույն սխալները համառությամբ կրկնում է, և դա ոչ միայն երկրի, այլև դրա հարևանների տեսանկյունից անկայություն և սպառնալիք է առաջացնում: «Այլևս երբեք»-ն արդեն հրատապություն է ձեռք բերել ոչ միայն զոհերի, տուժածների, այլև հենց պետության և հասարակության տեսանկյունից: Թուրքիայի Հանրապետության ժխտողական քաղաքականությունը և հետևաբար «անհրաժեշտության դեպքում էլի կանենք»-ի սպառնալիքը վտանգի տակ է դնում ոչ միայն ինքն իրեն, այլև իր քաղաքացիներին»,- գրում է թուրք մտավորականը:
Նա նշում է, որ 100 տարի առաջ սկսված Ցեղասպանությունն արդեն 2015 թվականին շարունակվում է Սիրիայում և Իրաքում, որտեղ թիրախի տակ են հայտնվել հայերի, ասորիների, եզդիների 3-րդ և 4-րդ սերունդները:
«Ապրիլի 23-ին Էջմիածնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման կարգից հետո այդ զոհերը դադարեցին ուղղակի զոհ լինելուց, նրանք մարտիրոսվեցին: Նրանց գերեզմաններն արդեն բաց չեն, նրանք թաղվեցին ժողովրդի սրտում: Նրանք արդեն աշխարհի ժողովուրդների սրտում են:
Իսկ Թուրքիայի Հանրապետությունը կշարունակի մնալ մարդկության դեմ իրականացված հանցագործության ծանր բեռի տակ: 100 տարվա ընթացքում այն չկարողացավ հիմնել խաղաղ հասարակություն, քանի որ չկարողացավ ասել «այլևս երբեք», այլ շարունակեց սպառնալ՝ ասելով. «Էլի կանեմ»: 100 տարվա ընթացքում չմնաց կրոնական, էթնիկ կամ քաղաքական մի խումբ, որը չզոհաբերվեր: Եվ քանի դեռ այս մտածելակերպը չի փոխվել, պատմության հետ առերեսում տեղի չի ունեցել, ներողության և փոխհատուցման մշակույթ չի ձևավորվել, իսկ անպատժելիությունը շարունակվում է, այս արյունոտ հողերը հանգիստ չեն գտնի:
Եվ իրականության համար պայքարը կշարունակվի: Իսկ վերջում կհաղթի խիղճը»,- եզրափակել է հոդվածը Զարաքոլուն:

Турция продолжает оставаться под тяжелым бременем Геноцида: Рагып Зараколу
Момент очной ставки с 100-летней историей Геноцида армян – важный этап дла Турции.  Оставиов в сторону извинения, возмещения, государство не сумело даже проявить уважение к армянскому народу, к его боли. Однако имел ли от этого потери армянский народ?... Нет. Потери снова у Турции. Как передает «Арменпресс», об этом в статье, опубликованной в газете «Тараф» пишет известный турецкий интеллигент Рагып Зараколу.
«Турция упорствует в своем нежелании меняться, и в год 100-летия Геноцида армян сделала шаги не в сторону демократии, а в сторону тоталитаризма. За всю историю Республики Турцияв отрицание Геноцида армян стало частью политики тоталитарного государства. Именно поэтому одним из основных условий для демократизации Турции является признание Геноцида армян, извинения и возмещения за это»,- пишет Зараколу, подчеркивая, что  это не столь важно для жертв, сколь для государства.
«Эта республика с тем же упорством повторяет те же ошибки, что таит в себе угрозу безопасности и стабильности как в стране, так и с точки зрения ее соседей. Лозунг «Никогда более» приобретает экстренное значение не только для жертв, но и для государства и общества. Отрицание Турции, и – как следствие, «при необходимости – повторим», - ставит под угрозу Турцию и ее граждан»,-  пишет турецкий интеллигент Рагып Зараколу.
Он отмечает, что Геноцид, начавшийся 100 лет назад, продолжается в 2015 году в Сирии и Ираке, где под угрозой оказались армяне, ассирийцы, езиды 3-го и 4-го поколения после Геноцида.
«После канонизации жертв Геноцида 23-го апреля в Эчмиадзине они перестали быть просто жертвами, они стали мучениками. Их могила отныне – в сердце народа, в сердцах народов мира.
А Турция продолжает оставаться под тяжелым бременем Геноцида. За 100 лет она не смогла основать мирное обществао, поскольку не смогла сказать «Никогда более»: он продолжала угрожать, говоря при необходимости – повторим». За 100 лет не осталось этнической, религиозной или иной группы людей, которых не принесли бы в жертву. Пока не будет изменен подобный менталитет, пока не взглянули в лицо истории, пока нет культуры извинений и возмещений – безнаказанность продолжается, и нет мира этим кровавым землям.