Թուրքիան շարունակում է մնալ Ցեղասպանության ծանր բեռի տակ. Ռագըփ Զարաքոլու
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը պատմությանն առերեսվելու հարցում կարևոր պահ էր Թուրքիայի Հանրապետության համար: Մի կողմ թողնելով ներողությունը, փոխհատուցումը՝ պետությունը չկարողացավ անգամ հարգանք ցուցաբերել հայ ժողովրդի ցավի նկատմամբ: Սակայն հայ ժողովուրդը դրանից կորուստ ունեցա՞վ… Ոչ: Կորցնողը կրկին Թուրքիան էր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թարաֆ»-ում հրապարակված հոդվածում գրում է հայտնի թուրք մտավորական Ռագըփ Զարաքոլուն:
«Թուրքիայի Հանրապետությունը, որը համառում է չփոխվելու հարցում, Ցեղասպանության 100-րդ տարում վստահ քայլեր արեց ոչ թե դեպի ժողովրդավարություն, այլ դեպի տոտալիտարիզմ: Հանրապետական պատմության ողջ ընթացքում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը դարձավ տոտալիտար պետության գաղափարախոսության անբաժան մասը: Այս պատճառով է, որ Թուրքիայի ժողովրդավարացման հիմնական պայմաններից է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ներողությունն ու փոխհատուցումը»,- իր հոդվածում նշում է Զարաքոլուն՝ ընդգծելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումն արդեն կարևոր է ոչ թե դրա զոհերի, այլ հենց թուրքական պետության գոյության տեսանկյունից:
«Այս հանրապետությունը նույն սխալները համառությամբ կրկնում է, և դա ոչ միայն երկրի, այլև դրա հարևանների տեսանկյունից անկայություն և սպառնալիք է առաջացնում: «Այլևս երբեք»-ն արդեն հրատապություն է ձեռք բերել ոչ միայն զոհերի, տուժածների, այլև հենց պետության և հասարակության տեսանկյունից: Թուրքիայի Հանրապետության ժխտողական քաղաքականությունը և հետևաբար «անհրաժեշտության դեպքում էլի կանենք»-ի սպառնալիքը վտանգի տակ է դնում ոչ միայն ինքն իրեն, այլև իր քաղաքացիներին»,- գրում է թուրք մտավորականը:
Նա նշում է, որ 100 տարի առաջ սկսված Ցեղասպանությունն արդեն 2015 թվականին շարունակվում է Սիրիայում և Իրաքում, որտեղ թիրախի տակ են հայտնվել հայերի, ասորիների, եզդիների 3-րդ և 4-րդ սերունդները:
«Ապրիլի 23-ին Էջմիածնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման կարգից հետո այդ զոհերը դադարեցին ուղղակի զոհ լինելուց, նրանք մարտիրոսվեցին: Նրանց գերեզմաններն արդեն բաց չեն, նրանք թաղվեցին ժողովրդի սրտում: Նրանք արդեն աշխարհի ժողովուրդների սրտում են:
Իսկ Թուրքիայի Հանրապետությունը կշարունակի մնալ մարդկության դեմ իրականացված հանցագործության ծանր բեռի տակ: 100 տարվա ընթացքում այն չկարողացավ հիմնել խաղաղ հասարակություն, քանի որ չկարողացավ ասել «այլևս երբեք», այլ շարունակեց սպառնալ՝ ասելով. «Էլի կանեմ»: 100 տարվա ընթացքում չմնաց կրոնական, էթնիկ կամ քաղաքական մի խումբ, որը չզոհաբերվեր: Եվ քանի դեռ այս մտածելակերպը չի փոխվել, պատմության հետ առերեսում տեղի չի ունեցել, ներողության և փոխհատուցման մշակույթ չի ձևավորվել, իսկ անպատժելիությունը շարունակվում է, այս արյունոտ հողերը հանգիստ չեն գտնի:
Եվ իրականության համար պայքարը կշարունակվի: Իսկ վերջում կհաղթի խիղճը»,- եզրափակել է հոդվածը Զարաքոլուն:

YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. Confronting the 100th anniversary of the Armenian Genocide was an important moment for the Turkish Republic. Leaving aside the apology, compensation, the state could not even respect the pain of the Armenian people. But did Armenian people have a loss from all of that? No. Turkey was again the one to lose. As “Armenpress” reports, prominent Turkish intellectual Ragıp Zarakolu writes about the aforesaid.
“The Republic of Turkey, which persists not to be changed, took confident steps not towards democracy but – totalitarianism during the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Throughout the history of the Republic, the denial of the Armenian Genocide became an integral part of totalitarian ideology. For this reason, the main conditions for the democratization of Turkey are the recognition, apology and compensation of the Armenian Genocide,” Zarakolu mentions in his statement, emphasizing that the recognition of the Armenian Genocide is important, not for its victims, but in terms of the existence of the Turkish state.
“This country keeps repeating the same mistakes and it causes instability and a threat not only for the country but also in terms of neighboring countries,” the Turkish intellectual wrote.
He notes that the Genocide launched 100 years ago,  is going on in Syria and Iraq already in 2015, where 3rd and 4th generations of Armenians, Assyrians and  Yazidis are under target.
“The victims stopped being just victims; they are martyrs after the Canonization ceremony of Armenian Genocide victims in Etchmiadzin on April 23. Their graves are not already open; they were buried in the heart of the people. They are already in hearts of the world people.
But Turkish Republic will continue to remain under heavy burden of the implemented heavy crime against humanity. It could not found a peaceful society for 100 years, as it was not able to say "never again" but continued to threaten saying “I'll do again."
And as long as this mentality has not changed, there has been no confrontation with history, apology and compensation culture is not formed, and while impunity continues, these bloody land will not find their peace.
The struggle for the reality will continue and conscience will win in the end.” Zarakolu concluded the statement.