Շարմազանովը խորհուրդ է տալիս ԼՂ-ն ու Հայաստանը ՀՀԿ-ից «չպաշտպանել»
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը «չպաշտպանել»: Դեկտեմբերի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Շարմազանովը նկատեց, որ անբարոյական է, երբ փորձ է արվում Լեռնային Ղարաբաղը «պաշտպանել» մարդկանցից, ովքեր իրենց քաղաքական ուղին սկսել են հենց ղարաբաղյան պայքարից: «Մեզանից մեր պետությունը մի պաշտպանեք, մենք մեր պետության զինվորներն ենք: Սա ասում եմ նրանց համար, ովքեր սահմանադրական բարեփոխումների 205-րդ հոդվածը շահարկում են դեմագոգիայի ամենաբարձր մակարդակով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը՝ անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի 205-րդ հոդվածին, որով սահմանվում է, որ ինչպես վերպետական միջազգային կառույցներին Հայաստանի անդամակցության, այնպես էլ տարածքների փոփոխության հարցերը լուծվում են հանրաքվեի միջոցով:
ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ 205-րդ հոդվածով առաջարկվող փոփոխությունները կարևոր նշանակություն ունեն: Նա նկատեց, որ երբ Հայաստանի խորհրդարանը Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշմանը կողմ քվեարկեց, եղան մարդիկ, ովքեր պնդում էին, թե ժողովրդի կարծիքն այդ հարցում որևէ մեկը չի հարցրել: «Հիմա վա՞տ կլինի, որ հանրաքվեի միջոցով որոշենք, օրինակ, մենք անդամակցում ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը, թե՞ Եվրոպական միությանը: Իսկ ինչ վերաբերվում է այդ տարածքների փոփոխությանը, ես կոչ եմ անում այս հարցին նայել դրական տեսանկյունից: Ես այս հարցում լավատես եմ և կոչ եմ անում բոլորին լինել լավատես: Պետք չէ լինել այդքան վատատես սեփական իշխանության ու նաև ընդդիմության նկատմամբ»,- եզրափակեց Շարմազանովը:

Шармазанов советует не «защищать» Армению и НКР от РПА
Вице-спикер НС Эдуард Шармазанов призывает не «защищать» Армению и НКР от Республиканской партии Армении. 1 декабря во время встречи с журналистами Шармазанов отметил, что аморально пытаться «защитить» НКР от людей, которые начинали свой политический путь с Карабахской войны. «Не защищайте нашу страну от нас, мы воины нашей страны. Я это говорю для тех, кто пытается превратить статью 205 Конституции в демагогию высшего уровня», - как сообщает «Арменпресс», отметил Шармазанов, комментируя статью 205 Конституции, которая предусматривает, что решения присоединиться к международным организациям и изменение территорий принимаются с помощью референдума.
Вице-спикер НС подчеркнул, что статья 205 очень важна. Но напомнил, что когда парламент Армении проголосовал за вступление в ЕАЭС, некоторые люди стали утверждать, что мнение народа никто не спросил. «Будет плохо, если вопрос к присоединению, например, к ЕАЭС или ЕС, будет решаться с помощью референдума? А что же касается изменения территорий, то я призываю смотреть на этот вопрос с позитивной точки зрения. Я в этом вопросе оптимистичен, и призываю всех быть такими. Не надо быть такими пессимистами по отношению к собственному правительству и оппозиции», - сказал Шармазанов.