Էրդողանը հույս ունի, որ Նազարբաևը կմիջնորդի հանդիպել Պուտինի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերթական անգամ հայտնել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին: Այս մասին Էրդողանն ասել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական կայքը, հեռախոսազրույցը կայացել է թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ:
Երկու երկրի ղեկավարները մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակի և դրանց զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Նախագահները խոսել են նաև սիրիական ճգնաժամի և ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի կործանման թեմայով:
Ղազախստանի նախագահն ափսոսանք է հայտնել կատարվածի առնչությամբ, ինչպես նաև նշել, որ մտահոգված է ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացմամբ: Նազարբաևը ստեղծված իրադրությունից ելք գտնելու համար առաջարկել է ռուս-թուրքական հանձնաժողով ստեղծել, որը կուսումնասիրի միջադեպի մանրամասները:
Իր հերթին Էրդողանն ընդգծել է ամենամոտ ժամանակներս Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպելու պատրաստակամությունը:
Նազարբաևը հույս է հայտնել, որ կողմերը կօգտագործեն բոլոր հնարավոր միջոցներն իրավիճակի լարվածությունը թոթափելու համար:

Erdoğan hopes Nazarbayev will help him to meet with Putin
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan once again expressed readiness to meet with the Russian President Vladimir Putin. Erdoğan said the aforementioned to President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev during a phone conversation. “Armenpress” reports, citing the official website of Kazakhstan President, that the telephone conversation was held at the initiative of the Turkish side.
The two presidents exchanged thoughts on the current state of bilateral relations and prospects of their development. They also spoke about the Syrian crisis and downing of the Russian Su-24.
The President of Kazakhstan expressed regret about the incident and noted that he is concerned with the deterioration of Russian-Turkish relations. Nazarbayev suggested creating a Russian-Turkish Commission to study the details of the incident.