Դանիացի աստղանավորդն առաջին անգամ նկարահանել Է դեպի տիեզերք ուղղված կայծակներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային տիեզերակայանում կատարված գիտափորձի շրջանակներում նկարահանվել են դեպի տիեզերք խփող կայծակներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դանիացի աստղանավորդ Անդրեաս Մոգենսենը պատմել Է հոկտեմբերի 9-ին կայացած առաջին հետթռիչքային մամուլի ասուլիսում:
«Դանիական գիտափորձերից մեկի ընթացքում ես պետք Է նկարահանեի կայծակներ ու փոթորիկներ: Ինձ հաջողվեց նկարահանել դեպի տիեզերք խփող կայծակներ, որոնք հայտնի են բլյուջետներ անվամբ: Պատմության մեջ առաջին անգամ Է, որ տեսագրվել Է կայծակի այդ տեսակը»,-ասել Է Մոգենսենը:
Նա նշել Է, որ այդ երեւույթը կարելի Է տեսնել Yotube-ում եւ Եվրոպայի տիեզերական գործակալության կայքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Датский астронавт впервый заснял направленные в космос молнии
В рамках эксперимента на МКС были засняты молнии, бьющие в космос. Об этом рассказал датский астронавт Андреас Могенсен на первой послеполетной пресс-конференции в пятницу.
"В ходе одного из датских экспериментов мне предстояло заснять молнии и штормы. Мне удалось заснять молнии под названием блюджеты, бьющие в космос. Это первый раз в истории, когда такой тип молнии был заснят на видео", - сказал Могенсен, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По его словам, увидеть это явление можно на сайте Yotube и сайте Европейского космического агентства.