Լյուքսեմբուրգում հաջորդ շաբաթ ԵՄ երկրները կընդունեն մանդատ Հայաստանի հետ նոր համաձայնագրի վերաբերյալ
Լյուքսեմբուրգում հաջորդ շաբաթ ԵՄ երկրները կընդունեն մանդատ Հայաստանի հետ նոր
համաձայնագրի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգում հաջորդ շաբաթ Եվրամիության 28 երկրների ներկայացուցիչները կընդունեն մանդատ, որը թույլ կտա սկսել բանակցությունները Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ իրավական նոր համաձայնագիր կնքելու առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ կարճատեւ զրույցում ասաց Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերի Պետքարտուղար Հառլեմ Դեզիրը:  «Ես նույնպես մասնակցելու եմ այդ հանդիպմանը եւ ներկայացանելու Ֆրանսիան: Համագործակցության մասին հարցը իմ ելույթի օրակարգում է: Այդ թեմայով մի շարք հանդիպումներ եւ ելույթներ արդեն ունեցել եմ: Ռիգայի գագաթնաժողովի որոշումը շատ կարեւոր էր, որովհետեւ շնորհիվ դրա հնարավոր կլինի նոր փաստաթութղթ ստեղծել Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ գործընկերութան վերաբերյալ, որը համատեղելի կլինի Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության առնչությամբ ձեռք բերված պարտավորություններին»,- ասաց Դեզիրը:
Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովի ընթացքում 2015թ. մայիսի 22-ին՝ Եվրոպական միությունը և Արևելյան գործընկերության երկրները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում ողջունվում է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև նոր համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ փոխհամաձայնությունը, որը նպատակ ունի շարունակաբար զարգացնելու և ամրապնդելու կողմերի համապարփակ համագործակցությունը համատեղ կարևորության բոլոր ոլորտներում:

EU countries to adopt mandate on new agreement with Armenia
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. The representatives of 28 EU countries will adopt a mandate in Luxembourg next week authorising the opening of negotiations between Armenia and the EU on signing a new legal agreement. “Armenpress” reports that Harlem Désir, France’s Secretary of State for European Affairs, said the aforementioned during a short conversation with the journalists.
“I will represent France in the meeting. The issue of cooperation is on the agenda of my speech. I have already had a number of meetings and speeches on that topic. The decision of Riga summit was very important as it made possible the creation of a new document on cooperation between Armenia and the EU, which will comply with the obligations assumed by Armenia in the framework of the Eurasian Economic Union,” Harlem Désir said.
In the Joint Declaration of the Eastern Partnership Summit (Riga, 21-22 May 2015) its participants welcomed the common understanding reached on the scope for a future agreement between the EU and Armenia aimed at further developing and strengthening their comprehensive cooperation in all areas of mutual interest.