Հայաստանը պատրաստվում է ավելացնել Իրանից ներմուծվող գազի ծավալները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստվում է ավելացնել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ներմուծվող գազի ծավալները` միաժամանակ ավելացնելով էլեկտրաէներգիայի արտահանումը Իրան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով իրանական լրատվամիջոցները, Թեհրանում կայացած հանդիպմանը նման պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զաքարյանը և Իրանի նավթի նախարար Բիջան Զանգանեհին:
ԻԻՀ նախարարը նշել է, որ այդ հարցում հայ-իրանական համագործակցության ձևաչափը շարունակելու է մնալ նույնը` հավելելով, որ գործարքի մանրամասները քննարկվելու են առաջիկայում: Զանգանեհիի փոխանցմամբ` Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական հրավերով մոտ օրերս Հայաստան կայցելի Իրանի փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին:
Հայաստանի և Իրանի միջև «Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցման պայմանագիրը» կնքվել է 2004 թվականին: Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերությանկառավարիչ տնօրեն Ալիրեզա Քամելիին «Շանա» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է, որ Իրանը հնարավորություն ունի տարեկան մոտ 2.3 մլրդ խորանարդ մետր գազ արտահանել Հայաստան: Ներկայումս շահագործվող գազատարի միջոցով օրական կարելի է արտահանել 6 մլն խորանարդ մետր գազ, այնինչ, միայն 3 մլն է արտահանվում: «Քանի որ անհրաժեշտ ենթկառուցվածնքերը չկան Հայաստանում, երկիրը չի կարողանում լիովին օգտնվել գազատարի հանարավորություններից» ,-նշել է Քամելին:
Իրանցի պաշտոնյան նաև հավելել է, որ Հայաստանը ներկայումս նախատեսում է կառուցել նոր` 400 կիլովոլտանոց էլեկտրահաղորդման գիծ և խնդրել է Իրանին մատակարարել նոր գործարանի գործարկման համար անհրաժեշտ բնական գազ:

Armenia is going to enhance volume of gas imported from Iran.
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Armenia is going to enhance the volume of gas imported from Iran Islamic Republic, while increasing electricity exports to Iran. As “Armenpress” reports, citing Iranian Media, Armenian energy and natural resources minister Yervand Zakaryan made an agreement with Iran's Minister of Petroleum Bijan Namdar Zanganeh durng the meeting in Tehran.
Iranian Minister mentioned that the format of the Armenian-Iranian cooperation will remain the same, adding that the details of the deal will be discussed in the future. According to Zanganeh, Iran’s First Vice President Eshaq Jahangiri will visit Armenia in these days by the invitation of Armenian Prime Mnister Hovik Abrahamyan.
Tehran and Yerevan signed an official agreement for the export of Iran's gas to Armenia in 2004. Head of National Iranian Gas Exports Company Ali-Reza Kameli informed in the interview with Shana agency that Iran can export 2.3bn cubic meters of gas to Armenia annually. “Since necessary infrastructure is lacking in Armenia, the country is currently unable to take full advantage of the capacity of the pipeline,” said Kameli.
The Iranian official stated that Armenia is currently planning to build a new 400-kilovolt power transmission line in addition to a combined-cycle power plant and has asked Iran to supply the natural gas that it needs to get the plant going.