Էդվարդ Նալբանդյանը ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարներին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքները
Էդվարդ Նալբանդյանը ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարներին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից
հրադադարի խախտման հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար, ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում սեպտեմբերի 26-ին մասնակցել է Հավաքական անվտանգության անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարները քննարկել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2015թ. սեպտեմբերն կայացած նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցեր։ ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի անդամներն անդրադարձել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայի 70-րդ նստաշրջանի օրակարգային հարցերին։
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության վրա ազդեցություն ունեցող խնդիրների, ահաբեկչության դեմ պայքարի, Կենտրոնական Ասիայում, Հարավային Կովկասում իրավիճակի վերաբերյալ, անդրադարձել են Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցող գործընթացներին։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր գործընկերներին տեղեկացրել է վերջին օրերին Ադրբեջանի սադրանքների, հրադադարի կոպիտ խախտումների հետևանքով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի և այդ կապակցությամբ ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ։
Հանդիպման ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանը Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինին հանձնեցլ էՀավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատվոգիրը՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության ամրապնդման գործում ակտիվ դերակատարության համար։

Эдвард Налбандян представил министрам ИД стран ОДКБ последствия нарушений Азербайджаном режима перемирия
Эдвард Налбандян представил министрам ИД стран ОДКБ последствия нарушений
Азербайджаном режима перемирия
Министр ИД Армении,  председатель совета глав внешнеполитических ведомств ОДКБ Эдвард Налбандян 26 сентября в Нью-Йорке  принял участие  во встрече министров ИД стран Организации Договора о коллективной безопасности.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МИД РА,  министры  обсудили  ход выполнения решений, принятых на сентябрьской  сессии 2015г., а также вопросы  внешнеполитического согласования  стран ОДКБ.  Члены совета министров  обсудили  вопросы  повестки 70-й Генассамблеи ООН
Собеседники обменялись мнениями относительно вопросов глобальной и региональной  безопасности, борьбы  с терроризмом, а также событий в Центральной Азии, на Южном Кавказе, в Сирии и Ираке.
Эдвард Налбандян информировал своих коллег о провокациях Азербайджана в течение  последних дней,  о   ситуации, сложившейся в зоне карабахского конфликта в результате  грубых  нарушений Азербайджаном режима перемирия и предпринятых в этой связи шагах.
В конце беседы Эдвард Налбандян от имени председателя  совета  ОДКБ, президента  Армении Сержа Саргсяна  вручил постоянному  представителю России в ООН   Виталию Чуркину  грамоту  ОДКБ – за активное участие в сотрудничестве в рамках Организации Договора о коллективной безопасности.