«Շանթ 2015» զորավարժության արդյունքում երկիրը բերված է բարձր աստիճանի մարտական պատրաստականության. Մովսես Հակոբյան
«Շանթ 2015» զորավարժության արդյունքում երկիրը բերված է բարձր աստիճանի
մարտական պատրաստականության. Մովսես Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական բոլոր մարմիններն ու գերատեսչությունները կազմ ու պատրաստ են՝ արագ եւ հավասարակշիռ որոշումներ կայացնելու` սցենարով նախատեսված ցանկացած իրավիճակում: Գնահատականը ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Մովսես Հակոբյանինն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հակոբյանը շեշտում է, որ «Շանթ 2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում երկիրը բերված է բարձր աստիճանի մարտական պատրաստականության:
«Զորավարժությունների նպատակն է պարզել պետության ներուժը հնարավոր պատերազմների ժամանակ: Նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ է անցկացվում, երբ ընդգրկված են հանրապետության բոլոր գերատեսչությունները: Գնահատական դեռ վաղ է տալ, հետագայում արդյունքերը կամփոփվեն: Գերատեսչությունները համապատասխան ներմուծականներ են ստանում: Դրանց վերաբերյալ որոշումներ արդեն կայացվել են եւ զեկուցվում են զորավարժության համապատասխան ոլորտի ղեկավարին: Որոշ ներմուծականներ նաեւ գործնականում պետք է իրականացվեն: Բոլոր գերատեսչությունները ստանալու են գնահատական»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Նա շեշտեց, որ հայկական զինուժը բավական լուրջ է պատրաստվել զորավարժությանը եւ «Շանթ 2015»-ի շրջանակում զինված ուժերը ունեն 65 օրվա պահուստ՝ բոլոր տեսակի նյութական միջոցների:

Учения «Шант-2015» привели страну в состояние высокой боевой готовности: Мовсес Акопян
Все госорганы и ведомства готовы к быстрым и уравновешенным решениям в любом варианте сценариев учений. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сказал замначальника Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Мовсес Акопян. По его словам,  учения  «Шант-2015» привели страну в состояние высокой боевой готовности.
«Цель учений – выяснить потенциал страны в случае возможной войны. Учения подобного масштаба проводятся впервые, подключены все госорганы и ведомства. Пока рано давать оценки, однако  впоследствии все итоги будут подведены.  Ведомства получают соответствующую вводную информацию, решения по ней передаются руководителям соответствующего звена учений. Некоторые решения должны быть осуществлены реально. Все  ведомства получат оценку своим действиям»,- сказал генерал-лейтенант Мовсес Акопян.
Он подчеркнул, что ВС Армении подготовились к учениям довольно серьезно, в рамках учений «Шант-2015» ВС имеют запасы материально-технического довольствия на 65 дней.
3-го сентября в Армении начались командно-штабные учения  «Шант 2015», которые носят плановый характер и направлены на обороноспособность и отражение агрессии, на подготовленность государственных и военно-руководящих органов к мобилизации, пеоверке способности к быстрому реагированию  и взаимодействию, повышению уровня согласованности действий.