«Շանթ 2015» զորավարժության արդյունքում երկիրը բերված է բարձր աստիճանի մարտական պատրաստականության. Մովսես Հակոբյան
«Շանթ 2015» զորավարժության արդյունքում երկիրը բերված է բարձր աստիճանի
մարտական պատրաստականության. Մովսես Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական բոլոր մարմիններն ու գերատեսչությունները կազմ ու պատրաստ են՝ արագ եւ հավասարակշիռ որոշումներ կայացնելու` սցենարով նախատեսված ցանկացած իրավիճակում: Գնահատականը ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Մովսես Հակոբյանինն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հակոբյանը շեշտում է, որ «Շանթ 2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում երկիրը բերված է բարձր աստիճանի մարտական պատրաստականության:
«Զորավարժությունների նպատակն է պարզել պետության ներուժը հնարավոր պատերազմների ժամանակ: Նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ է անցկացվում, երբ ընդգրկված են հանրապետության բոլոր գերատեսչությունները: Գնահատական դեռ վաղ է տալ, հետագայում արդյունքերը կամփոփվեն: Գերատեսչությունները համապատասխան ներմուծականներ են ստանում: Դրանց վերաբերյալ որոշումներ արդեն կայացվել են եւ զեկուցվում են զորավարժության համապատասխան ոլորտի ղեկավարին: Որոշ ներմուծականներ նաեւ գործնականում պետք է իրականացվեն: Բոլոր գերատեսչությունները ստանալու են գնահատական»,- ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Նա շեշտեց, որ հայկական զինուժը բավական լուրջ է պատրաստվել զորավարժությանը եւ «Շանթ 2015»-ի շրջանակում զինված ուժերը ունեն 65 օրվա պահուստ՝ բոլոր տեսակի նյութական միջոցների:

Movses Hakobyan: Armenia is brought to high level combat readiness in framework of “Shant 2015” Exercises
Movses Hakobyan: Armenia is brought to high level combat readiness in framework of “Shant
2015” Exercises
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. All state authorities and agencies are ready to make rapid and level-headed decisions in any situation planned by the scenario. Deputy Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Movses Hakobyan stated the aforementioned. “Armenpress” reports that Hakobyan emphasized that in the framework of “Shant 2015” Military Command and Staff Exercises the country is brought to high level combat readiness.
“The aim of the exercises is to reveal the state’s potential during possible wars. Exercises of such large scale including all state agencies have been held in the Republic for the first time. It is early to make any evaluations, the results will be summarized later.”, said Movses Hakobyan.
He also emphasized that the Armed forces of Armenia have quite seriously prepared for the exercises and have a 65-day reserves including all kinds of material supplies in the framework of “Shant 2015” Military Command and Staff Exercises.