Կստեղծվի ՀՀ շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Տեսչական բարեփոխումների  համակարգման խորհրդի 13-րդ նիստը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, խորհուրդը քննարկել և հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմին ստեղծելու, դրա կանոնադրությունը և կառուցվածքը հաստատելու մասին հարցին: Զեկուցվել է, որ նորաստեղծ տեսչական մարմնում ներդրվելու են կառավարման նոր համակարգ, քննարկման նոր սկզբունքներ և հանրային իրազեկման նոր մոտեցումներ, ինչը կնպաստի տեսչական մարմնի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը:
Վարչապետ Աբրահամյանը, կարևորելով տեսչական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, նշել է, որ այդ ուղղությամբ ՀՀ-ում քայլեր են ձեռնարկվել դեռևս 2009 թվականից: Կառավարության ղեկավարի խոսքով, 2014թ. դեկտեմբերին ընդունվել է «Տեսչական մարմինների մասին» ՀՀ օրենքը, որը ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած Տեսչական համակարգի օպտիմալացման կարևորագույն և հիմնական միջոցառումն էր:
«Օրենքի ընդունումից հետո մինչ օրս ակտիվորեն շարունակվում են տվյալ ոլորտի բարեփոխումները: Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության կողմից ընդունվեցին օրենքի կիրարկման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերը և այժմ անցում ենք կատարում տեսչական մարմինների ձևավորման բուն գործընթացին»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Ըստ վարչապետի, ՀՀ շուկայի վերահսկողական տեսչական նոր ստեղծվելիք մարմինը կհանդիսանա առաջին տեսչական և պիլոտային մարմինը՝ տեսչական մարմինների ստեղծումն առավել սահուն իրականացնելու նպատակով: «Հարկ եմ համարում նշել, որ «Տեսչական մարմինների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, մինչև 2018թ. հունվարի 9-ը պետք է ստեղծված լինեն բոլոր տեսչական մարմինները և գործող բոլոր տեսչությունները պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը: Ուստի, տեսչական մարմինների ստեղծումը և այս ոլորտի բարեփոխումները լինելու են շարունակական»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով, որպես այս ոլորտի բարեփոխումների հետագա քայլ` առաջիկայում նախատեսվում է ստեղծել տեսչական մարմիններ ՀՀ ֆինանսների և ՀՀ առողջապահության նախարարություններում՝ իրենց տեսչությունների հենքի վրա:

В Армении будет создан Инспекционный орган по контролю рынка
Под председательством премьер-министра Армении Овика Абрамяна в правительстве состоялось 13-е заседание Совета по координации инспекционных реформ.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, Совет обсудил и утвердил вопрос о создании Инспекционного органа по контролю рынка Армении, устав и структуру этого органа. Было доложено, что в новом ведомстве будет внедрена новая система управления, новые принципы обсуждения и новые подходы по общественному осведомлению. Это будет способствовать повышению эффективности работ инспекционного органа.
Отметив важность реформ в инспекционной сфере, премьер отметил, что в этом направлении в Армении делаются шаги еще с 2009 года. По словам Абрамяна, в декабре 2014 года был принят закон «Об инспекционных органах», который является важнейшим и основным мероприятием по оптимизации инспекционной системы, одобренным правительством Армении.
«После принятия закона и до сих пор активно продолжаются реформы в данной сфере. В частности, правительство приняло необходимые для применения закона правовые акты, и сейчас мы переходим непосредственно к процессу формирования инспекционных органов», - отметил Абрамян.
По словам премьера, новый Инспекционный орган по контролю рынка станет первым и пилотным органом для формирования инспекционных органов. «Хочу отметить, что согласно закону «Об инспекционных органах», до 9 января 2018 года должны быть созданы все инспекционные органы и все действующие инспекции должны прекратить свою деятельность. Следовательно, создание инспекционных органов и реформы в этой сфере будут продолжительными», - сказал глава правительства.
По словам Абрамяна, в качестве следующего шага реформ в этой сфере планируется создание инспекционных органов в министерства финансов и здравоохранения на базе их инспекций.