Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը 1.4 մլն դոլարի դեղորայք և այլ պարագաներ է տեղափոխել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը Միացյալ հայկական հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակներում 1.4 միլիոն դոլարի դեղորայք և բժշկական պարագաներ է տեղափոխել Հայաստան: Հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով armenianweekly.com-ը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն այդ կապակցությամբ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Համագործակցությունը, որին հիմք էր դրվել դեռ 2014թ-ին, շարունակվում է նաև 2015-ին: Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը և Գլենդեյլի Միացյալ հայկական հիմնադրամը ևս մեկ անգամ համատեղեցին իրենց ջանքերը Հայաստանի Հանրապետությանը մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար: «Դիրեքթ ռելիֆ ինտերնեյշնլ» (Direct Relief International) կազմակերպությունը, որը հանդիսանում է Միացյալ հայկական հիմնադրամի հիմնական գործընկերը, նվիրաբերել է ավելի քան 1.4 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ դեղորայք և այլ բժշկական միջոցներ: Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը դեղորայքը տեղափոխել է Կանզաս նահանգի Տոպիկա քաղաքից Երևան: Այս երկու կողմերի միջև համագործակցությունը և գործընկերությունը շարունակում է նպաստել Հայաստանում կյանքի որակի բարելավմանը»:
Երկրորդ տարին է, որ այս երկու մարմինների համագործակցությամբ Հայաստանին դեղորայք է տրամադրվում: Նախորդ տարի Հայաստան էր ուղարկվել 4.1 միլիոն դոլարի դեղորայք:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժի և Հայաստանի միջև կապը»,-ասել է Միացյալ հայկական հիմնադրամի նախագահ Հարութ Սասունյանը: «Մենք նաև շնորհակալ ենք Direct Relief International-ին ավիափոխադրման գործում ունեցած արժեքավոր ներդրման համար: Հայաստանում 1988 թվականի երկրաշարժից սկսած` Direct Relief International կազմակերպությունը տասնյակ միլիոն դոլարների աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանին Միացյալ Հայկական հիմնադրամի միջոցով»,-ավելացրել է Հարութ Սասունյանը:
Նախորդ 26 տարիներին Միացյալ հայկական հիմնադրամը Հայաստանին ու Արցախին է փոխանցել 712 միլիոն դոլարի օգնության պարագաներ, 2 հազար 252 ծովային կոնտեյներ, կատարվել է 159 թռիչք:

ВВС Национальной гвардии Канзаса доставили в Армению лекарств и прочих принадлежностей на 1.4 млн долларов
ВВС Национальной гвардии Канзаса доставили в Армению лекарств и прочих
принадлежностей на 1.4 млн долларов
ВВС Национальной гвардии Канзаса в сотрудичестве с Объединенным армянским фондом доставили в Армению лекарств и прочих принадлежностей на 1.4 млн долларов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает armenianweekly.com.
По этому поводу посольство США в Армении пишет в Facebook: «Сотрудничество, начатое еще в 2014 г., продолжается. ВВС Национальной гвардии Канзаса в сотрудичестве с Объединенным армянским фондом Глендейла оказали Армении гуманитарную помощь. Организация Direct Relief International – партнер Объединенного армянского фонда Глендейла, подарила лекарств и прочих принадлежностей на 1.4 млн долларов, которые были доставлены в Ереван из города Топика в Канзасе. Это в некоторой степени поможет улучшить условия жизни в Армении».
В прошлом году при сотрудничестве ВВС Национальной гвардии Канзаса с Объединенным армянским фондом Глендейла Армения получила лекарств на  4.1 млн долларов.
«Мы высоко ценим связь между ВВС Национальной гвардии Канзаса и Арменией»,-сказал председатель армянского финда Арут Сасунян. «Мы также благодарны Direct Relief International, которая со времен землетрясения 1988 года оказал Армении помощь на десятки млн долларов через Объединенный армянский фонд»,- сказал председатель армянского финда Арут Сасунян.
За прошедшие 26 лет Объединенный армянский фонд оказал Армении и Арцаху помощь в размере 712 млн долларов; было послано  2.252 морских контейнера, сделано 159 полетов.