Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը 1.4 մլն դոլարի դեղորայք և այլ պարագաներ է տեղափոխել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը Միացյալ հայկական հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակներում 1.4 միլիոն դոլարի դեղորայք և բժշկական պարագաներ է տեղափոխել Հայաստան: Հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով armenianweekly.com-ը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն այդ կապակցությամբ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Համագործակցությունը, որին հիմք էր դրվել դեռ 2014թ-ին, շարունակվում է նաև 2015-ին: Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը և Գլենդեյլի Միացյալ հայկական հիմնադրամը ևս մեկ անգամ համատեղեցին իրենց ջանքերը Հայաստանի Հանրապետությանը մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար: «Դիրեքթ ռելիֆ ինտերնեյշնլ» (Direct Relief International) կազմակերպությունը, որը հանդիսանում է Միացյալ հայկական հիմնադրամի հիմնական գործընկերը, նվիրաբերել է ավելի քան 1.4 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ դեղորայք և այլ բժշկական միջոցներ: Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժը դեղորայքը տեղափոխել է Կանզաս նահանգի Տոպիկա քաղաքից Երևան: Այս երկու կողմերի միջև համագործակցությունը և գործընկերությունը շարունակում է նպաստել Հայաստանում կյանքի որակի բարելավմանը»:
Երկրորդ տարին է, որ այս երկու մարմինների համագործակցությամբ Հայաստանին դեղորայք է տրամադրվում: Նախորդ տարի Հայաստան էր ուղարկվել 4.1 միլիոն դոլարի դեղորայք:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժի և Հայաստանի միջև կապը»,-ասել է Միացյալ հայկական հիմնադրամի նախագահ Հարութ Սասունյանը: «Մենք նաև շնորհակալ ենք Direct Relief International-ին ավիափոխադրման գործում ունեցած արժեքավոր ներդրման համար: Հայաստանում 1988 թվականի երկրաշարժից սկսած` Direct Relief International կազմակերպությունը տասնյակ միլիոն դոլարների աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանին Միացյալ Հայկական հիմնադրամի միջոցով»,-ավելացրել է Հարութ Սասունյանը:
Նախորդ 26 տարիներին Միացյալ հայկական հիմնադրամը Հայաստանին ու Արցախին է փոխանցել 712 միլիոն դոլարի օգնության պարագաներ, 2 հազար 252 ծովային կոնտեյներ, կատարվել է 159 թռիչք:

Kansas Air National Guard airlifts $1.4 million of medicines to Armenia
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. The Kansas Air National Guard, in cooperation with the United Armenian Fund (UAF), airlifted $1.4 million of medicines to Armenia. Armenpress reports the aforementioned, referring to armenianweekly.com.
The U.S. Embassy in Armenia posted the following announcement regarding this airlift on its Facebook page: “A partnership that started in 2014, continues to deliver in 2015. The Kansas National Guard and the United Armenian Fund of Glendale, California, once again, teamed together to deliver humanitarian assistance to the Republic of Armenia. Direct Relief International [DRI], a major partner with the United Armenian Fund, donated more than 1.4 million [dollars] in medical supplies. The cooperation and partnership between these parties continues to deliver a better quality life to the Republic of Armenia.”
The Kansas Air National Guard flew the medicines from Topeka, Kansas to Yerevan, Armenia.
This is the second year in a row that the UAF and the Kansas Air National Guard cooperate to airlift large quantities of life-saving medicines to the people of Armenia. Last year they delivered $4.1 million of vital medicines to Armenia.
“We appreciate highly the kind assistance of the Kansas Air National Guard to the people of Armenia,” said Harut Sassounian, president of the United Armenian Fund. “We also thank Direct Relief International for its valuable contribution for this airlift. Ever since the 1988 earthquake in Armenia, the DRI has donated tens of millions of dollars of aid to the UAF for Armenia.
In the past 26 years, the UAF has delivered to Armenia and Artsakh a total of $712 million worth of relief supplies on board 159 airlifts and 2,252 sea containers.