Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ղեկավարն այցով ժամանել Է Թեհրան՝ Իրանի հետ հարաբերությունների վերականգնման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Լորան Ֆաբիուսը հուլիսի 29-ին այցով ժամանել Է Թեհրան: Այս մասին հաղորդել Է France-Presse գործակալությունը: Ֆրանսիայի դիվանագիտության ղեկավարն Իրան Է այցելում 12 տարվա ընթացքում առաջին անգամ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իմ այցն (Իրան) մեր երկրների միջեւ նոր հարաբերությունների սկիզբն Է: Ինչպես Իրանն, այնպես Էլ Ֆրանսիան մի շարք պարտավորություններ ունեն տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման համար»,- մեջբերում Է Ֆաբիուսի խոսքը ISNA գործակալությունը:
Թեհրանում Ֆրանսիայի նախարարի համար նախատեսված են մի շարք հանդիպումներ: Նրա զրուցակիցների թվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) նախագահ Հասան Ռոուհանին եւ արտգործնախարարության ղեկավար Ջավադ Զարիֆը: Բացի դրանից, Ֆաբիուսը բանակցություններ կվարի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեի, արդյունաբերության, հանքահորերի եւ առեւտրի նախարար Մոհամադ Ռըզա Նեմաթզադեի, ինչպես նաեւ ԻԻՀ-ի փոխնախագահ եւ Շրջակա միջավայրի պահպանության կազմակերպության ղեկավար Մասոումե Էբթեքարի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Франции прибыл с визитом в Тегеран для восстановления отношений с Ираном
Глава МИД Франции Лоран Фабиус прибыл в среду с визитом в Тегеран. Об этом сообщило агентство France-Presse. Руководитель французской дипломатии посещает Иран впервые за 12 лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мой визит (в Иран) является началом новых отношений между нашими странами. Как Иран, так и Франция имеют ряд обязательств по установлению мира и стабильности в регионе", - приводит слова Фабиуса агентство ISNA.
В Тегеране у французского министра намечен ряд встреч. В числе его собеседников - президент Исламской Республики Хасан Роухани и глава МИД Мохаммад Джавад Зариф. Кроме того, Фабиус проведет переговоры с министром нефти Бижаном Намдаром Зангане, министром промышленности, шахт и торговли Мохаммадом Резой Нематзаде, а также с вице-президентом ИРИ и главой Организации по охране окружающей среды Масоумэ Эбтекар.