Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներն իրենց նույնացնում են ոճրագործության պատասխանատուների հետ. Փիթեր դե Ռուվեր
Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներն իրենց նույնացնում են ոճրագործության
պատասխանատուների հետ. Փիթեր դե Ռուվեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի հեղինակ «Ֆլամանդական նոր դաշինք» (N-VA) կուսակցության անդամ, պատգամավոր Փիթեր դե Ռուվերը գտնում է, որ հայ-թուրքական հաշտեցումը հնարավոր է միայն թուրքական կառավարության կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության  ճանաչման դեպքում:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Ներկայացուցիչների պալատում բելգիացի պատգամավորի ելույթում, որի ժամանակ պատգամավորը մանրամասնել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող փաստաթղթի նպատակն ու առաքելությունը:
Փիթեր դե Ռուվերի խոսքով՝ նման ողբերգությունները կարող են կոլեկտիվ տրավմայի ազդեցություն ունենալ ժողովուրդների կամ բնակչության վրա և փոխանցվել սերնդեսերունդ, եթե քայլեր չձեռնարկվեն հաշտեցման ուղղությամբ: «Հաշտեցումը հնարավոր է միայն թուրքական կառավարության կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության  ճանաչման դեպքում: Շատ թուրքեր արդեն ճանաչել են այն, իսկ որոշներն անգամ բանտարկվել դրա համար: Սակայն որևէ պաշտոնական ճանաչում Թուրքիայի կողմից դեռևս չի եղել»,- նշել է խորհրդարանականը: Ըստ նրա՝ բանաձևը բելգիացի օրենսդիրների կոչն է ուղղված Թուրքիային՝ վերջապես քայլեր ձեռնարկել հաշտեցմանն ուղղությամբ:
Բելգիացի քաղաքական գործիչը նաև բացատրել է, որ իրենց նպատակը չէ մեղադրել թուրք ժողովրդին կամ թուրքական հաստատություններին միայն նրանց ազգային պատկանելության համար: «Ոչ ոք չի կարող պատասխանատու համարվել՝ միայն իր ծագման պատճառով: Մեր բանաձևում այս մասին նույնպես հստակ նշվում է: Սակայն տարընկալումից խուսափելու համար պետք է նշել, որ նրանք ովքեր դեռևս ժխտում կամ արադարացնում են Հայոց ցեղասպանությունը, իրենց նույնականացնում են ոճրագործության պատասխանատուների հետ՝ այդ կերպ իրենց վրա վերցնելով բարոյական պատասխանատվություն: Անվանի թուրք քաղաքական գործիչները և հաստատությունները, ժխտելով կամ արդարացնելով Հայոց ցեղասպանությունը, պատասխանատու են դառնում իրենց արարքների և դիրքորոշման համար»,- ասել է խորհրդականը:
«Մեր բանաձևը պետք է ընթերցվի և հասկացվի միայն այս ոգով»,- ընդգծել է նա: Փիթեր դե Ռուվերը նաև շեշտել է, որ թեև բանաձևը վերաբերում է հայերի ցեղասպանությանը, սակայն Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի սկզբին իրականացված ցեղասպանական գործողությունների զոհն են դարձել նաև այլ ազգեր:
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը: Ներկայացուցիչների պալատի անդամներից 124-ը կողմ են քվեարկել բանաձևին, իսկ 8-ը ձեռնպահ են մնացել: Բելգիայի վարչապետ Չարլզ Միշելը հունիսի 18-ին Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում կառավարության և իր անունից ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Բելգիայի խորհրդարանն 1998 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել Վերին պալատի (Սենատի) մակարդակով:

Отрицающие Геноцид отождествляют себя с совершившими его: Питер де Уивер
Автор проекта резолюции Палаты представителей Бельгии по Геноциду армян, член партии «Новый фламандский союз» (N-VA) Питер де Уивер считает, что армяно-турецкое примирение возможно только после того, как Турция признает Геноцид армян. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в своем выступлении в Палате представителей Бельгии, в котором он детализировал цели и миссию документа.
По словам Питера де Уивера, подобные трагедии несут печать коллективной травмы, которая передается в поколениях, влияя на народы, если вовремя не предпринять шаги по их примирению.
«Армяно-турецкое примирение возможно только после того, как Турция признает Геноцид армян. Многие турки его уже приняли, некоторые за это даже сели в тюрьму. Однако Турция официально не признает Геноцид»,- сказал он.
Он сказал, что его целью не является обвинение турецкого народа или же турецкие институты только за их национальную принадлежность. «Никто не ответственен за свое происхождение, об этом сказано и в резолюции. Однако отрицающие Геноцид отождествляют себя с совершившими его, беря на себя моральную ответственность. Известные турецкие деятели, признавая или отрицая Геноцид, берут на себя моральную ответственность»,- сказал он.
«Нашу резолюцию надо читать и понимать только с таких позиций»,- сказал Питер де Уивер, добавив, что хотя и резолюция касается армян, однако в Османской империи жертвами геноцидальных действий стали и другие народы.
23-го июля Палата представителей Бельгии преобладающим большинством голосов приняла резолюцию по Геноциду армян: 124 депутата проголосовали за, 8 – воздержались.
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян выступил с заявлением по поводу признания Геноцида армян Палатой представителей Бельгии в котором  сказано:
«Сенат Бельгии особой резолюцией признал Геноцид армян еще 17 лет назад; премьер-министр Бельгии подтвердил это 18-го июня, выразив позицию правительства Бельгии.
Сегодня Палатой представителей Бельгии была принята о признании Геноцида армян, которая делает цельной процесс.