Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներն իրենց նույնացնում են ոճրագործության պատասխանատուների հետ. Փիթեր դե Ռուվեր
Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներն իրենց նույնացնում են ոճրագործության
պատասխանատուների հետ. Փիթեր դե Ռուվեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի հեղինակ «Ֆլամանդական նոր դաշինք» (N-VA) կուսակցության անդամ, պատգամավոր Փիթեր դե Ռուվերը գտնում է, որ հայ-թուրքական հաշտեցումը հնարավոր է միայն թուրքական կառավարության կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության  ճանաչման դեպքում:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Ներկայացուցիչների պալատում բելգիացի պատգամավորի ելույթում, որի ժամանակ պատգամավորը մանրամասնել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող փաստաթղթի նպատակն ու առաքելությունը:
Փիթեր դե Ռուվերի խոսքով՝ նման ողբերգությունները կարող են կոլեկտիվ տրավմայի ազդեցություն ունենալ ժողովուրդների կամ բնակչության վրա և փոխանցվել սերնդեսերունդ, եթե քայլեր չձեռնարկվեն հաշտեցման ուղղությամբ: «Հաշտեցումը հնարավոր է միայն թուրքական կառավարության կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության  ճանաչման դեպքում: Շատ թուրքեր արդեն ճանաչել են այն, իսկ որոշներն անգամ բանտարկվել դրա համար: Սակայն որևէ պաշտոնական ճանաչում Թուրքիայի կողմից դեռևս չի եղել»,- նշել է խորհրդարանականը: Ըստ նրա՝ բանաձևը բելգիացի օրենսդիրների կոչն է ուղղված Թուրքիային՝ վերջապես քայլեր ձեռնարկել հաշտեցմանն ուղղությամբ:
Բելգիացի քաղաքական գործիչը նաև բացատրել է, որ իրենց նպատակը չէ մեղադրել թուրք ժողովրդին կամ թուրքական հաստատություններին միայն նրանց ազգային պատկանելության համար: «Ոչ ոք չի կարող պատասխանատու համարվել՝ միայն իր ծագման պատճառով: Մեր բանաձևում այս մասին նույնպես հստակ նշվում է: Սակայն տարընկալումից խուսափելու համար պետք է նշել, որ նրանք ովքեր դեռևս ժխտում կամ արադարացնում են Հայոց ցեղասպանությունը, իրենց նույնականացնում են ոճրագործության պատասխանատուների հետ՝ այդ կերպ իրենց վրա վերցնելով բարոյական պատասխանատվություն: Անվանի թուրք քաղաքական գործիչները և հաստատությունները, ժխտելով կամ արդարացնելով Հայոց ցեղասպանությունը, պատասխանատու են դառնում իրենց արարքների և դիրքորոշման համար»,- ասել է խորհրդականը:
«Մեր բանաձևը պետք է ընթերցվի և հասկացվի միայն այս ոգով»,- ընդգծել է նա: Փիթեր դե Ռուվերը նաև շեշտել է, որ թեև բանաձևը վերաբերում է հայերի ցեղասպանությանը, սակայն Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի սկզբին իրականացված ցեղասպանական գործողությունների զոհն են դարձել նաև այլ ազգեր:
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը ձայների գերակշռող մեծամասնությամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը: Ներկայացուցիչների պալատի անդամներից 124-ը կողմ են քվեարկել բանաձևին, իսկ 8-ը ձեռնպահ են մնացել: Բելգիայի վարչապետ Չարլզ Միշելը հունիսի 18-ին Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում կառավարության և իր անունից ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Բելգիայի խորհրդարանն 1998 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել Վերին պալատի (Սենատի) մակարդակով:

Those who still deny Armenian Genocide place themselves on side of those who were responsible for it: Peter De Roover
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. MP Peter De Roover, member of “New Flemish Alliance“(N-VA) party and the author of the resolution on the Armenian Genocide adopted by the Belgian Chamber of Representatives, finds that the Armenian-Turkish reconciliation is possible only in case of Turkey’s recognition of the Armenian Genocide committed by the Ottoman Empire in 1915.
Armenpress informs that the aforenamed is mentioned in the speech of the MP in the Belgian Chamber of Representatives, during which he specified the aim and the mission of the document recognizing the Armenian Genocide.
Peter De Roover said:
“These kind of tragedies grow into a collective trauma for a whole people or population and can drag over generation after generation if there are no steps taken towards reconciliation. And this is exactly what we are talking about today: reconciliation. This can only happen if the Turkish government, without any haze, acknowledges that since 1915 a genocide on the Armenian people took place in the former Ottoman empire.Many Turks already did this and some even spend time in prison because of it. But the evolution in the civic debate in Turkey cannot be undone. The taboo that lies on the ‘G-word’ can no longer withstand the pressure of the facts. However, no official Turkish acknowledgement has been expressed. This resolution is therefore a clear call from our representatives to Turkey to finally take the necessary steps towards reconciliation. We do not want to point any fingers towards people or institutions because they are Turkish. No one can be deemed responsible simply because of where he/she was born. We also make this very clear in our resolution. But let there be no misunderstanding. Those who still deny or even justify the Armenian genocide place themselves on the side of those who were responsible and take over, because of what is said or withheld, a moral responsibility.”
“Our resolution can only be read and understood in this spirit.”, stressed the MP.
Peter De Roover highlighted that though the resolution is specifically about the Armenian genocide, but there are other nations who were victims of the Genocide committed at the beginning of the 20th century in the Ottoman Empire.
124 members of the Belgian Chamber of Representatives voted for the resolution of the Armenian Genocide and 8 of them remained neutral on July 23.