ԱԳ նախարարը կորեացի խորհրդարանականներին է ներկայացրել ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 17-ին ընդունել է Կորեայի խորհրդարանում Կորեա-Հայաստան բարեկամության խմբի պատվիրակությանը, խմբի ղեկավար Նոհ Յունգ Մինի գլխավորությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին` նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել Կորեայի հետ դինամիկ զարգացող գործընկերությունը՝ ընդգծելով, որ նմանատիպ այցելությունները նպաստում են հայ-կորեական բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը: Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն է հայտնել անկախությունից ի վեր Հայաստանի զարգացմանը Կորեայի կողմից ցուցաբերած աջակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Կորեա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Նոհ Յունգ Մինը նշել է, որ ուրախ է այցելել Հայաստան՝ գործընկերների հետ քննարկելու հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված խորհրդարանականների ջանքերը։
Հանդիպան ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-կորեական փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Երկուստեք կարևորվել է իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրերին է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ամբողջ աշխարհում անցկացվող միջոցառումները և դրանց խորհուրդը: Նախարար Նալբանդյանը Կորեա-Հայաստան բարեկամության խմբին շնորհակալություն է հայտնել 2015թ.-ի ապրիլին Սեուլում Կորեայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության լուսանկարների ցուցահանդեսի կազմակերպման համար:
Կորեացի պատագամավորն անդրադարձելէ իր երկրի մոտեցումներին Ասիական տարածաշրջանում զարգացումների վերաբերյալ, ինչպես նաև կորեական թերակղզում խաղաղության ապահովման նպատակով գործադրվող ջանքերին:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը կորեական պատվիրակությանը պատմել է ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացի մասին։

Minister of Foreign Affairs introduces process of NKR settlement to Korean MPs
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian received the delegation of the Korea-Armenia friendship parliamentarian group headed by the group leader Noh Young Min. As “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, welcoming the guests, Minister Nalbandian highlighted the dynamic development of partnership with Korea, emphasizing that such visits promote the friendly relations between Armenia and Korea. Edward Nalbandian expressed gratitude for the support Korea provided Armenia since independence.
Expressing gratitude for reception, leader of Korea-Armenia friendship parliamentary group Noh Yung Min mentioned that he is happy to visit Armenia and discuss with colleagues the efforts of parliamentarians aimed to strengthen relations.
Edward Nalbandian introduced the guests all the activities conducted all over the world in the framework of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and their denotation. Minister Nalbandian expressed gratitude to the Korea-Armenia friendship parliamentary group for organizing an exhibition of photos of the Armenian Genocide in Seoul, in the Parliament of Korea in 2015.