Արարատի մարզից սպառվել է շուրջ 23 հազար տոննա ծիրան
ԱՐՏԱՇԱՏ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Արարատի մարզից այս տարի իրականացվել է շուրջ 23 հազար տոննա ծիրանի սպառում, որից 550 տոննան մթերել են մարզի երեք գործարանները, 8400 տոննան` սառնարանային տնտեսությունները, իսկ 14 հազար տոննան սպառվել է ներքին շուկայում: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  Արարատի մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Հայկազ Տերտերյանն ասաց, որ «Արտֆուդ» Արտաշատի պահածոների գործարանը մթերել է 220 տ ծիրան, Պռոշյանի կոնյակի գործարանի Այգավանի մասնաճյուղը` 250 տ եւ «Վեդի Ալկո» ՓԲԸ-ն` 100 տոննա: Մթերումն իրականացվում է 60 դրամով:
«Արդեն երեք շաբաթից ավելի է սառնարանային տնտեսությունների միջոցով ծիրանը մթերվում է արտերկիր: Սկզբում մթերումն իրականացվում էր 1500 դրամով, այժմ սակագինը նվազել է` հասնելով 300-ի»,-ասաց վարչության պետը` նշելով, որ այս տարի սպասվում է, որ Արարատի մարզում կարտադրվի շուրջ 40 հազար տոննա ծիրան: «Այդ շեմը մարզն ապահովել է նաեւ 2013 թվականին: Իսկ նախորդ տարի բոլորիս հայտնի ցրտահարությունը ոչնչացրեց ծիրանի բերքը դեռեւս ծաղկի շրջանում»,-նկատեց Տերտերյանը:
Այս տարվա մայիսի երկրորդ տասնօրյակում Արարատի մարզում մի քանի անգամ տեղացած կարկուտը փչացրեց ծիրանի ողջ բերքի միայն 20 տոկոսը` ազդելով միայն ապրանքային տեսքի վրա:

ARTASHAT, JULY 6, ARMENPRESS: In 2015 the Ararat Marz consumed over 23,000 tons of apricots, 550 tons of which were purchased by three local factories, 8,400 tons – by refrigerating farms and 14,000 tons was consumed in the internal market. The Head of the Department of Agriculture and Environmental Protection of the Administration Staff of the Ararat Regional Municipality Haikaz Terteryan told the Armenpress correspondent that the Artfood Artashat Cannery OJSC purchased 220 tons of apricots, the Aygavan branch of the Proshyan Brandy Factory bought 250 tons and Vedi Alco CJSC – 100 tons of apricots. Apricots are sold for 60 drams.
“It has been already for three weeks that through the refrigerating economies we export the apricots abroad. First the apricots were sold for 1,500 drams then the price was reduced to 300”, - said the Head of the Department of Agriculture and Environmental Protection of the Administration Staff of the Ararat Regional Municipality Haikaz Terteryan, stating that this year it is expected that about 40,000 tons of apricots will be produced in the Ararat Marz.