Էվերեստի վրա ձնահոսքի հետեւանքով 65 լեռնագնաց է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի ամենաբարձր գագաթի` Էվերեստի վրա ձնահոսքի հետեւանքով 65 լեռնագնաց է զոհվել, ավելի քան հազարը կենտրոնական ճամբարում սպասում են տարհանման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կիրակի հայտնել է CNN IBN հեռուստաալիքը:
Նեպալի լեռնագնացների ընկերակցության նախագահ Անգ Չերինգի տվյալներով, ավելի քան 60 մարդ վնասվածքներ է ստացել ու կտեղափոխվեն առաջին հերթին. նրանցից 22-ը կտարհանվեն ուղղաթիռի առաջին իսկ չվերթով:
Ձնահոսքն իր տակ թաղել է լեռնագնացների կենտրոնական ճամբարի մի մասը: Նեպալում գրանցված հզոր երկրաշարժի պահին ճամբարում գտնվող ավելի քան հազար լեռնագնացներից 400-ն օտարերկրացիներ էին:
Զոհված լեռնագնացների թվում է Google ընկերության բարձրաստիճան աշխատակից Դենիել Ֆրեդինբուրգը: Այս մասին հայտնում է բրիտանական Jagged Globe ընկերությունը, որը զբաղվում էր գործարարի` լեռը բարձրանալու կազմակերպմամբ:
Ապրիլի 25-ին Նեպալի մայրաքաղաք Կատմանդուի մոտակայքում 7.9 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: Զոհվել է մոտ երկու հազար մարդ, մոտ հինգ հազարը վնասվածքներ են ստացել: Իրականացվում են որոնողա-փրկարարական աշխատանքներ:

На Эвересте при сходе лавины погибли 65 альпинистов
На Эвересте в результате схода лавины погибли 65 альпинистов, еще свыше 1 тыс. ожидают эвакуации в базовом лагере. Об этом сообщил в воскресенье телеканал CNN IBN.
По данным президента Ассоциации альпинизма Непала Анг Черинга, более 60 человек также получили ранения и будут отправлены вниз в первую очередь, 22 из них уже отправлены первым рейсом прибывшего вертолета.
Лавина обрушилась на Эверест, похоронив часть базового лагеря альпинистов, которые готовились к восхождению возле основной трассы на вершину в разгар сезона ее покорения. По оценкам министерства туризма Непала, из более 1 тыс. альпинистов, находившихся в момент начала землетрясения на Эвересте, примерно 400 иностранцев. Часть из альпинистов уже начала восхождение и была застигнута лавинами в лагерях, они находятся в безопасности, но из-за повреждения маршрута не могут спуститься самостоятельно и также ждут эвакуации.
Среди погибших высокопоставленный сотрудник компании Google Даниэль Фрединбург. Об этом сообщила британская компания Jagged Globe, которая занималась организацией восхождения бизнесмена.