Հայաստանում ես ինձ վերագտա. եգիպահայ երիտասարդը Ցեղասպանությունից փրկված իր պապերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտահայ Ռամի Զաքարյանն ընդամենը վերջերս է իմացել, որ հայ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասում է, որ «Զաքարյան» ազգանունն իրեն ոչինչ չի հուշել, սակայն իր սիրտն ու հայկական արյունը նրան հուշել է, որ իր հայրենիքը Եգիպտոսը չէ:
«Իմ պապիկի հայրն ու մայրը` Գրաբիդ եւ Մարիամ Զաքարյանները, ծնվել են Տիգրանակերտում եւ այնտեղ էլ ամուսնացել: Համդիյան ջարդերի ժամանակ նրանք փախել են Եգիպտոս: 1904թ. ծնվել է իմ պապը Սամվելը եւ մկրտվել Եգիպտոսի հայկական եկեղեցում»,- պատմում է Ռամին` շեշտելով, որ պապն  ամուսնացել է երեք անգամ: Երրորդ կինը եգիպտուհի էր, իսկ իր հայրը ծնվելուց մկրտվել է եգիպտական եկեղեցում: «Երբ իմ ապուպապերը եկան Եգիպտոս, նրանք չունեին ոչինչ: Այն ամենը, ինչ նրանք ստեղծել էին տարիների ընթացքում, թուրքերը հափշտակեցին: Հետեւաբար, մենք կորցրեցինք բոլոր կապերը մեր պատմության եւ անցյալի հետ»,- ասում է Ռամին:
«Տարիներ շարունակ ես չեմ իմացել իմ ազգային պատկանելության մասին, չգիտեի, որ ես հայ եմ: Ես տեղյակ չէի իմ ազգանվան «յան» վերջավորության առաձնահատկության մասին: Ես երբեք չէի լսել Հայաստանի եւ հայերի մասին, սակայն ինձ եգիպտացի էլ չէի համարում, դա շատ տարօրինակ զգացողություն էր»,- ասում է նա:
2006թ. շատ պատահական զրույցի արդյունքում Ռամին տեղեկանում է իր ազգային արմատների մասին: «Ընկերներից մեկը լսելով իմ ազգանունն ասաց  «Դու հա՞յ ես»: «Իսկ ի՞նչ է նշանակում հայ»,- զարմացած հարցրեցի ես: Ընկերս ինձ բացատրեց, որ բոլոր հայերի ազգանունը վերջանում է «յան»-ով: Նա ինձ խորհուրդ տվեց գնալ եկեղեցի եւ փորձել պարզել ընտանիքի պատմությունը եւ ես սկսեցի ուսումնասիրել իմ անցյալը»,- ասում է նա:
Ռամի Զաքարյանը պատմում է, որ, տեղեկանալով իր պատմության, հայերի եւ Հայաստանի մասին, որոշել է գալ Հայաստան: Կահիերում է թողել իր տունը, ընկերներին, աշխատանքն ու այսօր ապրում է Երեւանում: Ռամին Հայաստանում իր սեփական ընտանիքն է ստեղծել. ամուսնացել է հայ աղջկա հետ եւ հավաստիացնում է, որ Հայաստանում շատ երջանիկ է:
Երբ ես Եգիպտոսում էի` անընդհատ զգում էի շփման, շրջապատի, մարդկային ջերմության կարիք: Ցանկանում էի իմ շրջապատի մարդկանց հետ ունենալ նույն պատմությունը, նույն անցյալը: Եգիպտոսում դա չկար: Այնտեղ չկա մեկ անցյալ, ես չէի հասկանում, թե ես ինչու եմ այդ զգացողություններն ունենում եւ ինչու եմ ես օտար Եգիպտոսում: Ինձ թվում է այդ զգացողությունն ինձ է փոխանցվել իմ պապիկից գենետիկորեն: Իմ սիրտը ինձ տանում էր մի ուղղությամբ, որի մասին ես տեղյակ չէի: Երբ ես եկա Հայաստան`զարմացա, ես ստացա բազմաթիվ պատասխաններ, ես ինչո՞ւ եմ այստեղ եւ ինչո՞ւ էր իմ սիրտն ինձ կանչում Հայաստան:  Ես սկսեցի սիրել Հայաստանը, հայերի ավանդույթները: Դրանք եզակի են, ո՛չ եվրոպական են, ո՛չ էլ արեւելյան: Այն յուրահատուկ է: Հայաստանն ունի ճաշակ, յուրահատկություն եւ դա այն է, ինչ ես զգում էի: Հայաստանում ես ինձ վերագտա»,- ասում է նա:

YEREVAN, 25 APRIL, ARMENPRESS. Egyptian-Armenian Ramy Zakaryan has recently learned that he is an Armenian. In a talk with “Armenpress” he said that the surname ”Zakaryan” told him nothing, but his heart and blood reminded him that Egypt is not his homeland.
“My grandfather's father and mother Grabid and Mary Zakarian were born Dikranagerd and married there. During Hamidian massacres, they fled to Egypt. My grandfather Samuel was born in 1904 and baptized in the Armenian Church of Egypt,” Rami tells, emphasizing that his grandfather has married three times. The third wife was Egyptian and his father, after his birth, was baptized in the Armenian Church of Egypt. "When my forefathers came to Egypt, they had nothing. The Turks seized everything that they were created over the years. Therefore, we lost all ties with our past and history," Rami says.
"Over the years, I didn’t know about my national identity, I did not know that I am Armenian. I did not know about the peculiarity of suffix "yan" of my last name. I had never heard of Armenia and Armenians, but I would not consider myself an Egyptian, it was a very strange feeling," he says.
In 2006, Rami was informed of his national roots in a result of a casual conversation. "One of my friends hearing my surname asked: “Are you Armenian?". "What does Armenian mean?". My friend explained me that all surnames of the Armenians end by "yan". He advised me to go to church and try to clarify the history of my family and I began to explore my past," he says.
Rami Zakaryan tells, that when he was informed of his story, the Armenians and Armenia, he has decided to come to Armenia. He left his home, friends, work in Cairo and lives in Yerevan today. Rami have created his own family. He has married an Armenian girl and assures that he is very happy in Armenia.
“When I was in Egypt, I always felt the lack of communication, environment and human warmth. I would like to have the same history and past with those people, who were around me. There is no one past, I could not understand that why I have those feelings and why I am a stranger in Egypt. I think that feeling is conveyed to me genetically from my Grandpa. My heart took me by one direction, about which I was not aware. When I came to Armenia, I was surprised. I received many answers, why I am here and why my heart called me to come to Armenia. I began to love Armenia, the Armenians’ traditions. They are unique, non-European, or the Eastern. It is unique. It has a taste, peculiarity and it is what I felt. I re-found myself in Armenia," he says.