Իրանն ու Ադրբեջանը պաշտպանության ոլորտի հանձնաժողով կստեղծեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների բարձր մակարդակն՝ Իրանի պաշտպանության նախարար Հուսեյն Դեհղանի այցը Բաքու ավելի կամրապնդի երկու երկրների միջեւ ռազմավարական համագործակցությունը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով report.az լրատվական կայքը, հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Թաք Այինը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հրավերով Իրանի ՊՆ ղեկավարի ապրիլի 20-21-ին Ադրբեջան կատարած այցը:
Դեսպանը հայտնել է, որ այցի ընթացքում որոշում է ընդունվել երկու երկրների միջեւ պաշտպանական ոլորտում համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու մասին:
«Հանձնաժողովը ղեկավարելու են Իրանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները: Հաննձաժողովի հիմնական գործառույթը հանդիսանալու է պաշտպանական ոլորտում երկու երկրների միջեւ առաջարկությունների քննարկումը», - ասել է իրանցի դեսպանը:
Նա հավելել է, որ Հ.Դեհղանի Բաքու այցի կարեւոր հարցերից մեկն էլ անվտանգության հարցերի քննարկումն էր:
«Կարծիքներ են փոխանակվել ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ, ինչպիսին է «Իսլամական պետություն» խմբավորումը, պայքարի շուրջ: Որոշվել է պայմաններ ստեղծել արմատականության դեմ պայքարի գծով համատեղ քայլեր իրականացնելու համար», -նշել է դեսպանը:

Иран и Азербайджан создадут совместную комиссию по обороне
Учитывая высокий уровень отношений между Азербайджаном и Ираном, визит министра обороны Ирана Хусейна Дехгана в Баку еще больше укрепит стратегическое сотрудничество между двумя странами.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт Report.az, об этом заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пакайин на пресс-конференции, посвященной визиту министра обороны Ирана, генерал-майора Хусейна Дехгана в Баку по приглашению азербайджанского коллеги Закира Гасанова.
Посол отметил, что основным моментом визита Х.Дехгана в Баку стало решение о создании совместной комиссии в сфере обороны.
"Руководить ею будут министры обороны Ирана и Азербайджана. Основной функцией комиссии будет обсуждение предложений между странами в области обороны", - отметил посол.
М.Пакайин добавил, что вторым важным вопросом во время визита Х.Дехгана стало обсуждение вопросов безопасности. "Был проведен обмен мнениями по вопросам борьбы с террористическими организациями, такими как ИГИЛ. Было решено о принятии совместных шагов по борьбе с радикализмом", - подчеркнул посол Ирана.
Посол отметил, что в ходе визита также обсужден вопрос военно-технического сотрудничества между Азербайджаном и Ираном.