Անկարան պետք է հարգի եվրոպական արժեքները. Իտալիայի վարչապետը սատարել է Հռոմի պապի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին կոչ է արել պաշտոնական Անկարային հարգել Եվրոպական արժեքները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով իտալական La Stampa թերթը, ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում Ջորջթաուն համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը Իտալիայի վարչապետը խոսել է Եվրոպական միության ընդլայնման գործընթացի և գալիք 20 տարիներին ԵՄ-ում կատարվելիք բարեփոխումների մասին, ապա կոչ արել Թուրքիային հարգել եվրոպական արժեքները: «Հռոմի պապի ուղերձը հստակ էր և վերաբերում էր 100 տարի առաջ տեղի ունեցած դեպքերին: Կարծում եմ նպատակը պետք է լինի (սա վերաբերում է բոլորին, ոչ միայն Թուրքիային) ինտեգրացան Եվրոպային` հարգելով համընդհանուր արժեքները»,- ասել է Ռենցին:
Թուրքական «Հյուրիեթ» պարբերականը նույնպես անդրադարձել է Իտալիայի վարչապետի հայտարարությանը` նշելով, որ Ռենցին ի զորակցություն Հռոմի պապի, նախազգուշացրել Թուրքիային: Պարբերականի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի պապի ելույթի առնչությամբ Իտալիայի պաշտոնական դիրքորոշման մասին հարցը բարձրացրել է թուրք ուսանող Ֆուրքան Փեհլիվանլըն: Իտալիայի վարչապետը նաև ընդգծել է, որ ԵՄ մտնելու հնարավորությունը Թուրքիայի ձեռքերում է:

YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. Italy’s Prime Minister Matteo Renzi urges official Ankara to respect the European values. As reports “Armenpress” citing La Stampa, at the course of the meeting with the students in the Georgetown University held within the framework of the visit to the United States, the Italian PM reflected on the process of the EU expansion and the reforms for the next 20 years.
Among other things, Matteo Renzi called on Turkey to respect the European values. “The Pope made a distinct address regarding the events, which took place 100 years ago. In my opinion, the goal is the European integration (this refers to everyone, not Turkey alone) showing respect towards the common values.”
Previously it was reported that in his sermon during the Divine Liturgy dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide offered in St. Peter’s Basilica, Pope Francis called the mass killings and massacres of the Armenian people in the Ottoman Turkey in 1915 a Genocide. He said that the slaughter of the Armenians was the first genocide of the 20th century.