Դանիայի Մարգարետ Բ թագուհին նշում Է 75-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 16-ին լրանում Է Դանիայի Մարգարետ Բ թագուհու 75-ամյակը եւ, չնայած պատկառելի տարիքին, գահը եւ պետության ղեկավարի պաշտոնը թողնել նա չի պատրաստվում: Թագուհին բազմիցս լրագրողներին ասել Է, որ իր պարտքը կկատարի մինչեւ կյանքի վերջը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դանիայի Մարգարետ Բ թագուհին՝ Ֆրեդերիկ IX թագավորի եւ Ինգրիդ թագուհու ավագ դուստրը, ծնվել Է 1940 թվականի ապրիլի 16-ին Կոպենհագենում: Գահակալում Է արդեն ավելի քան 40 տարի՝ 1972 թվականի հունվարի 14-ից:
«Տարիքի հետ կապված խնդիրներ չունեմ»,- ասել Է նա հոբելյանի տոնակատարության նախօրյակին լրագրողների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Ծերանալը նաեւ նշանակում Է, որ քո պաշարում ամենատարբեր կարգի փորձ Է կուտակվում»,- պարզաբանել Է թագուհին:
Մարգարետ Բ-ն եւ նրա ամուսինը՝ արքայազն Հենրիկը, ունեն երկու որդի՝ Ֆրեդրիկը (1968) եւ Յոհաքիմը (1969), ինչպես նաեւ 8 թոռ՝ 15-ից մինչեւ 4 տարեկան, որոնց թվում կան թե՛ տղաներ, թե՛ աղջիկներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Королева Дании Маргрете II отмечает 75-летие
Королеве Дании Маргрете II исполняется 16 апреля 75 лет и, несмотря на солидный возраст, оставлять трон и пост главы государства она пока не собирается. Королева неоднократно говорила журналистам, что свой долг будет исполнять до конца жизни, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Королева Дании Маргрете II, старшая дочь короля Фредерика IX и королевы Ингрид, родилась в Копенгагене 16 апреля 1940 года. На троне находится более 40 лет — с 14 января 1972 года.
"Проблем с возрастом у меня нет", — сказала она на встрече с журналистами накануне празднования юбилея.
"Старение означает также, что в твоем багаже собирается самый разный опыт", — пояснила королева.
У Маргрете II и ее супруга принца Хенрика двое сыновей — Фредрик (1968) и Йоаким (1969), а также 8 внуков от 15 до 4 лет, среди которых и мальчики, и девочки.