Հարավային Կորեայում «Սեւոլի» խորտակման զոհերի ընտանիքները մինչեւ 685 հազար դոլար փոխհատուցում կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի կառավարությունը կսկսի փոխհատուցումներ վճարել մոտավորապես մեկ տարի առաջ «Սեւոլ» մարդատար լաստանավի խորտակման հետեւանքով զոհվածների եւ անհայտ կորածների ընտանիքներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 1-ին հաղորդել Է «Ռյոնհապ» գործակալությունը:
«Սեւոլի» մարդատար լաստանավը խորտակվել Է 2014 թվականի ապրիլի 16-ին: Հարավային Կորեայի արդի պատմության մեջ ամենախաշոր ողբերգություններից մեկի զոհ Է դարձել 295 մարդ, որոնցից 250-ը 15-ից մինչեւ 19 տարեկան դպրոցականներ են: Մինչ այժմ չեն գտնվել ինը մարդու մարմիններ: Ընդամենը վթարի պահին նավի վրա եղել Է 476 մարդ: Լաստանավի խորտակման հետեւանքով անհայտ կորածների որոնման գործողությունը դադարեցվել Է 2014 թվականի նոյեմբերին՝ կապված դրա անցկացման բարդության հետ:
Գործակալության տվյալներով՝ զոհված յուրաքանչյուր դպրոցականի համար փոխհատուցում Է նախատեսված մինչեւ 420 մլն վոնի (մոտավորապես 378 հազար դոլար) չափով: Այդ չարաբաստիկ ուղեւորության ընթացքում աշակերտներին ուղեկցող ուսուցիչների ընտանիքներին նախատեսվում Է վճարել մինչեւ 760 մլն վոն (մոտավորապես 685 հազար դոլար): «Սեւոլի» անհայտ կորած ուղեւորների ընտանիքները նույնպես ներառված են փոխհատուցման վճարումների ցուցակներում:
Զոհվածների ընտանիքները նաեւ 200-ական միլիոն վոն (180 հազար դոլար) պետք Է ստանան կամավոր նվիրատվություններից: Բացի այդ, դպրոցականների ընտանիքները լրացուցիչ կստանան 100-ական միլիոն վոն (մոտավորապես 90 հազար դոլար) ապահովագրական վճարներ:
Ողջ մնացած ուղեւորների եւ անձնակազմի անդամների համար փոխահատուցման չափը կհաշվարկվի՝ ելնելով նրանց տարիքից, աշխատանքի առկայությունից եւ եկամտի մակարդակից: Փոխհատուցումների ցուցակներում ներառված չեն անձնակազմի այն 15 անդամները, որոնք դատապարտվել են լաստանավի խորտակման գործով: Փոխհատուցումների վճարումն սկսելու ստույգ ամսաթիվն առայժմ չի նշվում:
Լաստանավի խորտակման գործով մեղադրվում Է 399 մարդ, ձերբակալված են 154-ը: 2014 թվականի նոյեմբերին Հարավային Կորեայի Կվանջու քաղաքի դատարանը «Սեւոլի» նավապետին, որն ուղեւորի տեսքով առաջիններից մեկն Է լքել խորտակվող նավը, մեղավոր Է ճանաչել արտակարգ իրավիճակում անփութություն դրսեւորելու մեջ, ինչը հանգեցրել Է մարդկանց զոհվելու, եւ նրան դատապարտել Է 36 տարվա բանտային կալանքի: Անձնակազմի եւս 14 անդամներ դատապարտվել են 5-ից մինչեւ 30 տարվա ազատազրկման, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: семьи жертв крушения "Севола" в Южной Корее получат до $685 тысяч
Правительство Южной Кореи начнет выплаты компенсаций семьям погибших и пропавших без вести в результате крушения пассажирского парома "Севол" около года назад, сообщает в среду агентство Ренхап.
Пассажирский паром "Севол" затонул 16 апреля 2014 года. Жертвами одной из самой крупных трагедий в современной южнокорейской истории стали 295 человек, 250 из которых — школьники от 15 до 19 лет. Тела девяти человек не найдены до сих пор. Всего на момент аварии на борту судна находились 476 человек. Операция по поиску пропавших без вести при крушении парома была остановлена в ноябре 2014 года в связи со сложностью ее проведения.
По данным агентства Ренхап, за каждого погибшего школьника предполагается компенсация до 420 миллионов вон (около 378 тысяч долларов). Семьям преподавателей, которые сопровождали учеников в том злополучном рейсе, предполагается выплатить до 760 миллионов вон (около 685 тысяч долларов). Семьи пропавших без вести пассажиров "Севола" также внесены в списки для выплаты компенсаций, отмечает агентство.
Семьи погибших также должны получить по 200 миллионов вон (180 тысяч долларов) из добровольных пожертвований. Кроме этого семьи школьников получат дополнительно по 100 миллионов вон (около 90 тысяч долларов) страховых выплат.
Размер компенсаций для оставшихся в живых пассажиров и членов экипажа будет высчитываться исходя из их возраста, наличия работы и уровня дохода. В список на выплаты не включены 15 членов экипажа, осужденные по делу о крушении парома. Точной даты начала выплат компенсаций пока нет.
По делу о крушении парома обвиняются 399 человек, арестованы 154 человека. В ноябре 2014 года суд в южнокорейском городе Кванджу признал капитана "Севола", который одним из первых покинул тонущее судно под видом пассажира, виновным в халатности при чрезвычайной ситуации, повлекшей гибель людей, и приговорил его к 36 годам тюремного заключения. Еще 14 членов экипажа получили наказание в виде лишения свободы сроком от пяти до 30 лет.