Աստրիդ Լինդգրենի հիշատակի մրցանակը շնորհվել Է ՀԱՀ-ի PRAESA կազմակերպությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստրիդ Լինդգրենի հիշատակի 2015 թվականի գրական միջազգային մրցանակը, որը 2003 թվականից ի վեր հանձնվում Է մանկական եւ պատանեկան գրականության զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար, շնորհվել Է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության PRAESA կազմակերպությանը: Այդ մասին, ինչպես տեեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 31-ին Ստոկհոլմում հայտնել Է միջազգային ժյուրիի նախագահ Բուել Վեստինը:
PRAESA-ն Հարավային Աֆրիկայի Քեյփթաուն քաղաքում այլընտրական կրթության ուսումնասիրման նախագծի կրճատ անվանումն Է: 1992 թվականին նախագիծը վերաճել Է PRAESA կազմակերպության, որը երեխաներին օգնում Է կարդալ սովորել եւ չմոռանալ իրենց մայրենի լեզուն:
Կազմակերպությունը սերտորեն գործակցում Է գիտնականների ու կամավորների հետ՝ օգտագործելով գրքի ակումբների ստեղծված ցանցը: PRAESA-ի ակտիվիստների շնորհիվ երկրում մի շարք գրքեր են հրատարակվել ամենատարբեր լեզուներով, որոնցով խոսում են Հարավային Աֆրիկայում:
2015 թվականի պարգեւին հավակնում Էին 61 երկրների 197 թեկնածուներ, որոնց թվում Էին մանկական գրողներ, նկարազարդողներ եւ կազմակերպություններ, որոնք աշխատում են երեխաների հետ: Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, Ռուսաստանից մրցանակին առաջադրվել Էին գրող Արտուր Գիվարգիզովը, նկարազարդողներ Սերգեյ Լյուբաեւը եւ Իգոր Օլեյնիկովը, ինչպես նաեւ մանկական գրքի «Բամպեր» ավտոբուսը:
Աստրիդ Լինդգրենի հիշատակի գրական միջազգային մրցանակը Շվեդիայի կառավարության կողմից հիմնվել Է 2002 թվականին հանրահայտ գրողի վախճանվելուց հետո՝ նպատակ ունենալով աջակցել մանկական եւ պատանեկան գրականության զարգացմանը: Պարգեւի հիմնումը դարձել Է նաեւ Աստրիդ Լինդգրենի ճանաչման եւ նրա նկատմամբ խորը հարգանքի հավաստումը, ով  այսօր Էլ մնում Է ամենասիրելի ու ընթերցվող գրողը ինչպես Շվեդիայում, այնպես Էլ նրա սահմաններից դուրս: Աստրիդ Լինդգրենի գրքերը թարգմանված են աշխարհի ավելի քան 90 լեզուներով:
Այսօր ALMA (The Astrid Lindgren Memorial Award) մրցանակը խոշորագույններից մեկն Է համարվում միջազգային այն պարգեւների թվում, որոնք հանձնվում են երեխաների ու դեռահասների համար գրականության բնագավառում: Դրամական պարգեւատրման գումարը կազմում Է 5 մլն շվեդական կրոն (700 հազար ԱՄՆ-ի դոլար):
Պարգեւին արժանացածի անունն ամեն տարի Շվեդիայում հայտարարվում Է մարտի վերջին: 2014 թվականի համար մրցանակը հանձնել են շվեդ գրող Բարբրա Լինդգրենին:

Премия памяти Астрид Линдгрен за 2015 г присуждена организации из ЮАР
Международная литературная премия памяти Астрид Линдгрен за 2015 год, вручаемая с 2003 года за вклад в развитие детской и юношеской литературы, присуждена организации PRAESA из Южно-Африканской республики. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщила во вторник в Стокгольме председатель международного жюри Буэль Вестин.
PRAESA — сокращенное название проекта по изучению альтернативного образования в Южной Африке, в Кейптауне. В 1992 году проект перерос в организацию PRAESA, которая помогает детям учиться читать и не забывать свой родной язык. Организация работает в тесном контакте с учеными и добровольцами через созданную сеть книжных клубов. Благодаря активистам PRAESA в стране изданы серии книг на самых разных языках, на которых говорят в Южной Африке.
На награду в 2015 году претендовали 197 кандидатов из 61 страны, среди которых детские писатели, иллюстраторы и организации, работающие с детьми. Из России на премию были выдвинуты писатель Артур Гиваргизов, иллюстраторы Сергей Любаев и Игорь Олейников, а также детский книжный автобус "Бампер".
Международная литературная премия памяти Астрид Линдгрен была учреждена шведским правительством в 2002 году после кончины известной писательницы для того, чтобы содействовать развитию детской и юношеской литературы. Учреждение награды стало также знаком признания и глубокого уважения Астрид Линдгрен, остающейся и сегодня одной из самых любимых и читаемых как в Швеции, так и за ее пределами писательниц. Книги Астрид Линдгрен переведены на более чем 90 языков мира.
Премия ALMA (The Astrid Lindgren Memorial Award) считается сегодня одной из самых крупнейших среди международных наград, вручаемых в области литературы для детей и подростков. Сумма денежного вознаграждения составляет 5 миллионов шведских крон (700 тысяч долларов США).
Имя обладателя награды называется ежегодно в Швеции в конце марта. Премию за 2014 год вручили шведской писательнице Барбру Линдгрен.