Հայաստանում որևէ մեկին չի կարող ուրախացնել ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հանգամանքը. Լևոն Մարտիրոսյան
Հայաստանում որևէ մեկին չի կարող ուրախացնել ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին զենք
վաճառելու հանգամանքը. Լևոն Մարտիրոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արտահայտված մտահոգությունը որոշակի ուղերձ էր Ռուսաստանի համար:
Մարտի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Լևոն Մարտիրոսյանը: «Իհարկե, մեր ռուս գործընկերների իրավունքն է այս կամ այն երկրին զենք վաճառել, սակայն մենք էլ մեր հերթին մտահոգություն հայտնելու իրավունք ունենք՝ որպես Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակից, քանի որ այդ զենքից սպանվում է մեր զինվորը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մարտիրոսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հաաստանում որևէ մեկին չի կարող ուրախացնել այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում Ադրբեջանին: «Բայց, միևնույն ժամանակ, մենք այդ երևույթի դեմն առնելու իրավունք, ըստ էության, չունենք: Դա Ռուսաստանի գործն է, իսկ մենք միայն կարող ենք տարբեր մակարդակներով մեր մտահոգությունը հայտնել այդ կապակցությամբ, ինչն էլ արվում է տարբեր, այդ թվում՝ դիվանագիտական մակարդակով»,- ընդգծեց Մարտիրոսյանը:
Ասուլիսին մասնակից մյուս բանախոսը՝ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանը ևս նշեց, որ անընդունելի է, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում Ադրբեջանին, քանի որ Ռուսաստանը չպետք է զենք վաճառի իր ռազմավարական դաշնակցի հակառակորդ պետությանը: Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները պետք է նպաստեն ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և չդիմեն հակամարտությունը սրող քայլերի:
«Արարատի ստորոտին» 5-րդ մեդիա-համաժողովի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում Հայաստանին անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը տարբեր պատճառներով զինամթերք է վաճառում Ադրբեջանին: «Խնդիրն այստեղ ոչ թե վաճառվող զինամթերքի որակն է, այլ այն հանգամանքը, որ սահմանին կանգնած հայ զինծառայողը գիտակցում է, որ իրեն փորձում են սպանել ռուսական զենքով»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Никого в Армении не может радовать факт продажи Россией оружия Азербайджану: Левон Мартиросян
Озабоченность, которую Серж Саргсян высказал в связи с фактами продажи Россией оружия Азербайджану, является определенным обращением к России. Как передает «Арменпресс», подобное мнение выразил 31-го марта на встрече с журналистами депутат от РПА НС Армении Левон Мартиросян.
«Конечно, российские коллеги вправе продавать оружие той или иной стороне, однако и мы вправе выражать озабоченность, поскольку Россия как стратегический союзник, должна знать, что из этого оружия убивают наших солдат »,- сказал Левон Мартиросян.
Он подчеркнул, что никого в Армении не может радовать факт продажи Россией оружия Азербайджану. «В то же время, мы, по сути, не имеем права воспрепятствовать этому. Это дело России, мы всего лишь можем на разных уровнях выражать нашу озабоченность, что и делается, в том числе, на дипломатическом уровне»,- сказал Левон Мартиросян.
Другой участник пресс-конференции зампредседателя партии Свободных демократов Ануш Седракян сказала, что факт продажи оружия неприемлем, так как Россия не должна продавать оружие противнику своего стратегического союзника. По ее словам, страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ должна способствовать мирному разрешению конфликта, а не делать шаги, приводящие к эскалации напряженности.
Во время 5-й медиа-конференции  «У подножья Арарата» Серж Саргсян, отвечая на вопросы журналистов, сказал, что в российско-армянских отношениях его беспокоит факт продажи Росиией оружия Азербайджану. «Вопрос не в качестве оружия, вопрос в том, что стоящий на граноце армянский солдат осознает, что его пытаются убить из российского оружия»,- сказал Серж Саргсян.