Չերչիլի թոռնուհին հայ հետախույզին շնորհակալություն Է հայտնել իր պապին փրկելու համար. Գոհար Վարդանյան
Չերչիլի թոռնուհին հայ հետախույզին շնորհակալություն Է հայտնել իր պապին
փրկելու համար. Գոհար Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլի թոռնուհին՝ Սելիա Սանդիսը շնորհակալություն Է հայտնել խորհրդային հետախույզներին այն բանի համար, որ նրանք իր պապին փրկել են 1943 թվականի Թեհրանի խորհրդաժողովի ժամանակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտնել Է խորհրդային հայտնի հետախույզ Գոհար Վարդանյանը:
Գոհար եւ Գեւորգ Վարդանյանները (կեղծանունները՝ «Անիտա» եւ «Անրի») միասին հետախուզության մեջ աշխատել են 43 տարի: Հենց նրանք են խափանել 1943 թվականի Թեհրանի խորհրդաժողովի ընթացքում երեք ղեկավարների՝ Չերչիլի, Ռուզվելտի եւ Ստալինի ֆիզիկական ոչնչացման գործողությունը: Մինչ օրս Էլ նրանց կյանքի շատ դրվագներ գաղտնի են:
«Իրոք, դա եղել Է 2007 թվականին: Սելիա Սանդիսը եկել Էր Մոսկվա եւ դիմել Էր Արտաքին հետախուզության ծառայության մամուլի բյուրոյին՝ խորհրդային հետախույզի հետ հանդիպում կազմակերպելու խնդրանքով: Այդ հանդիպումը կայացել Է: Գեւորգի պատմելուց հետո նա հեկեկացել Է ու ասել. «Շատ շնորհակալ եմ Ձեզ, որ Դուք փրկել եք իմ պապին»,-ասել Է նա:

Варданян: внучка Черчилля благодарила СВР за спасение деда в 1943 году
Внучка бывшего премьера Великобритании Уинстона Черчилля Селия Сандис поблагодарила советских разведчиков за то, что они спасли ее деда во время Тегеранской конференции в 1943 году, Как передает Арменпресс, об этом сообщила в интервью РИА Новости известная советская разведчица Гоар Варданян.
Гоар и Геворк Варданян (псевдонимы "Анита" и "Анри") проработали вместе в разведке 43 года. Именно они сорвали операцию Абвера "Длинный прыжок" по физическому уничтожению трех лидеров — Черчилля, Рузвельта и Сталина во время Тегеранской мирной конференции в 1943 году. До сих многие эпизоды из их жизни засекречены.
"Действительно, это было в 2007 году. Селия Сандис приехала в Москву и обратилась в пресс-бюро Службы внешней разведки с просьбой организовать встречу с тем самым советским разведчиком. Такая встреча состоялась. После рассказа Геворка она разрыдалась и сказала: "Большое Вам спасибо за то, что Вы спасли моего деда", — рассказала она.