Արգենտինայում հայ համայնքը բողոքի ցույցի է դուրս եկել Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սումգայիթում, Բաքվում և Կիրովաբադում հայկական կոտորածների զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու և Արգենտինայում ադրբեջանցի դիվանագետների հակահայկական գործողությունների մասին տեղեկցանելու համար բողոքի ցույց է կազմակերպվել Բուենոս Այրեսում Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց:   «Ադրբեջանում ապրող հայերի սպանությունները, հալածանքները, ահաբեկումները և տեղահանությունները մինչև 80-ական թվականների վերջերը մարդկության դեմ հանցագործություններ են, որոնց պատասխանատվությունը պետք է կրի Ադրբեջան պետությունը»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով «Agencia Prensa Armenia» գործակալությունը, ասել է Հայ երիտասարդական հիմնադրամի անդամ Արի Ասադուրյանը:
Բողոքի ակցիային մասնակցել են Արգենտինայի հայ համայնքի 300 անդամ, Հայկական հարցը պաշտպանող քաղաքական կազմակերպություններ: Ավելին, Հայոց ցեղասպանության հարյուրերերորդ տարելիցի Բուենոս Այրեսի հանձնաժողովը օրեր առաջ հայտարարություն է արել, որում ասվում է, որ «աշխարհի տարբեր մասերում բնակվող հայերը և նրանց ժառանգները պատրաստվում են ոգեկոչել ողջ պատմության ընթացքում տեղի ունեցած վատթարագույն աղետի հարյուրերորդ տարելիցը»: Ադրբեջանում հայերի կոտորածները «չեն կարող առանձնացվել թուրքական պետության և Հարավային Կովկասում նրա դաշնակիցների խտրական քաղաքականությունից»:

Argentine-Armenian Community Rally Against Sumgait, Baku and Kirovabad Pogroms at Azeri Embassy
BUENOS AIRES, FEBRUARY 28, ARMENPRESS: The Armenian community in Argentina rallied on Friday February 27 to the embassy of Azerbaijan to commemorate the 27th anniversary of the massacres of Armenians in Sumgait, Baku and Kirovabad and report the anti-armenian activities of Azeri diplomats in Argentina, reports Armenpress referring to Agencia Prensa Armenia. "The killings, persecution, harassment, dispossession and displacement of the Armenians living in Azerbaijan until the late eighties constitutes a crime against humanity that the Azerbaijani State must take responsibility," denounced Ary Assadourian, member of the Armenia Youth Federation (AYF) in his speech.
The rally was organized by AYF and was attended by over 300 people along with a number of political organizations that support the Armenian cause. Moreover, the commission for the centenary of the Armenian Genocide in Buenos Aires, a space that brings together all the institutions of the Armenian community, issued a statement days ago in which they considered that while "the Armenian people and their descendants in many parts of world prepare to commemorate the centenary of the worst disaster suffered throughout its long history," the massacres of Armenians in Azerbaijan "can not be dissociated from the discriminatory policies that the Turkish state and its allies develop in the South Caucasus".