Արգենտինայում հայ համայնքը բողոքի ցույցի է դուրս եկել Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սումգայիթում, Բաքվում և Կիրովաբադում հայկական կոտորածների զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու և Արգենտինայում ադրբեջանցի դիվանագետների հակահայկական գործողությունների մասին տեղեկցանելու համար բողոքի ցույց է կազմակերպվել Բուենոս Այրեսում Ադրբեջանի դեսպանատան դիմաց:   «Ադրբեջանում ապրող հայերի սպանությունները, հալածանքները, ահաբեկումները և տեղահանությունները մինչև 80-ական թվականների վերջերը մարդկության դեմ հանցագործություններ են, որոնց պատասխանատվությունը պետք է կրի Ադրբեջան պետությունը»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով «Agencia Prensa Armenia» գործակալությունը, ասել է Հայ երիտասարդական հիմնադրամի անդամ Արի Ասադուրյանը:
Բողոքի ակցիային մասնակցել են Արգենտինայի հայ համայնքի 300 անդամ, Հայկական հարցը պաշտպանող քաղաքական կազմակերպություններ: Ավելին, Հայոց ցեղասպանության հարյուրերերորդ տարելիցի Բուենոս Այրեսի հանձնաժողովը օրեր առաջ հայտարարություն է արել, որում ասվում է, որ «աշխարհի տարբեր մասերում բնակվող հայերը և նրանց ժառանգները պատրաստվում են ոգեկոչել ողջ պատմության ընթացքում տեղի ունեցած վատթարագույն աղետի հարյուրերորդ տարելիցը»: Ադրբեջանում հայերի կոտորածները «չեն կարող առանձնացվել թուրքական պետության և Հարավային Կովկասում նրա դաշնակիցների խտրական քաղաքականությունից»:

Армянская диаспора Аргентины провела акцию протеста у посольства Азербайджана
В память жертв армянских погромов, распространение явной дезинформации о событиях в Сумгаите, Баку и Кировабаде и в ответ на антиармянскую деятельность азербайджанских дипломатов в Аргентине диаспора Аргентины провела акцию протеста у посольства Азербайджана.
«Убийства, гонения и террор против армянского населения до конца 80-х годов – это преступления против человечества, ответственность за которые должно нести государство Азербайджан», - как сообщает Арменпресс со ссылкой на Agencia Prensa Armenia, сказал член Армянского молодежного фонда Ари Асадурян.
В акции приняли участие 300 членов армянской диаспоры, армянские организации, занимающиеся Армянским вопросом. Комиссия по подготовке мероприятий к 100-летию Геноцида армян Буэнос-Айреса на днях распространили заявление, в котором говорится, что «армяне в разных частях мира и их наследники готовятся отметить 100-летие самого ужасающего преступления за всю историю». Армянские погромы в Азербайджане «невозможно отделить от дискриминационной политики турецкого государства и его союзников на Южном Кавказе».