Գերմանական «Tagesschau»-ն` Հայոց ցեղասպանության իրականացման գործում Գերմանիայի դերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի՞նչ դեր է ունեցել Գերմանական կայսրությունը Հայոց ցեղասպանության ծրագրման և իրագործման հարցում: Այս հարցի վերաբերյալ փետրվարի 20-ին ARD-ի (Գերմանիայի առաջին ալիք) Ստամբուլի թղթակից Ռայնհարդ Բաումգարթենը մոտ 6 րոպեանոց հաղորդում է եթեր հեռարձակել «Tagesschau» (ARD-ի առաջին լրատվական թողարկում) ծրագրով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հեղինակը ներկայացնում է, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում հարյուր հազարավոր հայ քրիստոնյաներ են զոհվել: Գերմանական ու Օսմանյան կայսրությունները հայերի ցեղասպանության ժամանակ դաշնակիցներ էին: Նրանք զինակիցներ էին, երբ Արևելյան Անատոլիայում հարյուր հազարավոր հայ քրիստոնաներ էին մեռնում: Հարց է առաջադրվում՝ ի՞նչ գիտեր գերմանացի դաշնակիցը զանգվածային սպանդի, ոճրի մասին: «Շատ բաներ»,- համոզված է հեղինակ, լրագրող Յուրգեն Գոթշլիխը՝ մեկնաբանելով, որ Բեռլինի համար սեփական պատերազմական նպատակները, սակայն, ավելի կարևոր էին:
Հաղորդման հեղինակը եզրակացնում է, որ օսմանյան կառավարության վրա գերմանական ազդեցությունը մեծ էր. օսմանյան զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը գեներալ Ֆրիդրիխ Բրոնգարթ ֆոն Շելենդորֆն էր, թուրքական զորքի օպերացիոն ղեկավարը Օթո ֆոն Ֆելդմանն էր, իսկ ծովային ուժերի գերմանացի կցորդ Հանս Հումանը ջերմ ընկերական կապեր ուներ տեղահանումների աջակից, պատերազմի նախարար Էնվեր փաշայի հետ:
Հայերի սպանդը՝ «դաժան, սակայն՝ օգտակար»
Յուրգեն Գոթշլիխը Ֆրայբուրգի գերմանական ռազմական արխիվի մի փաստաթղթում գտել է այսպիսի ձեռագիր գրառում. «քրիստոնյա հայերի զանգվածային սպանդը դաժան էր, սակայն՝ օգտակար»: «Tageszeitung» օրաթերթի Թուրքիայի 60-ամյա թղթակիցը հարյուր տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում ծառայության անցած գերմանացի դիվանագետների և զինվորականների անթիվ նամակներ, փաստաթղթեր և հեռագրեր է տեսել հիշյալ արխիվում: «Գերմանիան մասնակցել է տեղահանումների ծրագրմանը»,-համոզված է լրագրողը, ով այն կարծիքին է, որ վճռական պահին գերմանացիները կարող էին թուրք իշխանություններին ասել՝ դադարեցրե՛ք: «Նրանք, սակայն, դա չարեցին, քանզի վախենում էին վնասել սեփական պատերազմական նպատակները»:
Ցեղասպանությու՞ն, թե՞ տեղահանում
ARD-ի թղթակիցը ներկայացնում է, որ Թուրքիան մինչ օրս վճռականորեն հերքում է Ցեղասպանության մեղադրանքը՝ եղելությունը համարելով իբրև Առաջին համաշխարհային պատերազմի հետևանք, երբ «զոհվեցին հայեր և մահմեդականներ...»: Թուրք հրապարակախոս Այդին Էնգինը հակադարձում է այս պնդմանը՝ համոզմամբ, որ այն իսկական պլանավորված դիտավորություն էր: Նա հաղորդման ընթացքում մեկնաբանում է, որ ծրագրի էությունը հայերին ամբողջությամբ ոչնչացնելը չէր, այլ նրանց, առանց բացառության, իրենց հայրենի բնակավայրերից հեռացնելն էր. «Ես չեմ հավատում, որ ծրագիր կար տեղահանման  ճանապարհին սպանելու հայերին: Ամեն դեպքում, սրա վերաբերյալ փաստաթղթեր չկան... Այն ամենը, ինչ ուզում էին, այն էր, որ նրանք լքեն Անատոլիան: Սա էր նպատակը»:
Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը հավատացած է, որ այս քաղաքականությունը դեռ պատերազմից առաջ էր ծրագրվել. «Սա ցեղասպանության քաղաքականություն չէր, սա քրիստոնյաների ամբողջովին բնաջնջման քաղաքականություն չէր: Սա միջոցներ և ուղիներ գտնելու քաղաքականություն էր՝ ազատվելու Անատոլիայի քրիստոնյաներից: Հույների դեպքում այն հեշտ էր: Դա երկիր է, դու մտցնում ես նրանց նավերը և ուղարկում Հունաստան»: Հեղինակը նաև թվային փաստեր է ներկայացնում նախապատերազմական շրջանի Անատոլիայի բնակչության քրիստոնյա զանգվածի մասին՝ 25-30 տոկոս, այսինքն՝ 4-5 միլիոն մարդ:
Քրիստոնյաները՝ Օսմանյան կայսրության «ուռուցք»
Աքչամը մեկնաբանում է, որ Անատոլիայի քրիստոնյաները դիտարկվում էին իբրև հավանական վտանգ, որին պետք էր վճռականորեն դեմ գնալ. «Ի սկզբանե այնպես էր, որ հայերը պետք է վտարվեին Ռուսաստան: Ռուսաստանը, սակայն, հակառակորդ էր, և օսմանյան ռազմական առաջնորդները մտավախություն ունեին, որ հայերը կմիանան ռուսական բանակին»: Ըստ պատմաբանի, թուրքերն օգտագործում էին «ներքին ուռուցք» տերմինը. կարծես թե մի բացիլ կար մարմնում, որը պետք է հեռացվեր:
Բեռլինը տեղեկացված էր
Գոթշլիխը պատմում է, որ գերմանացիները լիովին տեղյակ էին հայերի սպանդի մասին: Ավելին, Օսմանյան կայսրությունում Գերմանիայի դեսպան Հանս Ֆրայհեր ֆոն Վանգենհայմը օսմանյան տարբեր քաղաքներից զգուշացումներ, բողոքի նոտաներ և հեռագրեր էր ստացել: Դիվանագետը 1915թ. հուլիսին բառացիորեն գրել է. «Պետք է ելնել նրանից, որ այն, ինչն այնտեղ կատարվում է, ուղղված է հայկական ռասայի ոչնչացմանը»: Բեռլինը չարձագանքեց. Գերմանիայի իշխանությունները վախենում էին կորցնել դաշնակցին:
Գոթշլիխը պատմում է, որ Վանգենհայմին հաջորդած դեսպան Պաուլ Գրաֆ Մեթերնիխն առաջարկեց օսմանյան իշխանություններին սպառնալ պատժամիջոցներով, եթե նրանք չդադարեցնեն սպանդը: ԱԳ նախարար Գոթլիբ ֆոն Յագովը դեմ չէր դրան, ինչին, սակայն, կանցլեր Թեոբալդ ֆոն Բեթման Հոլվեգը կտրականապես դեմ արտահայտվեց. «Մետերնիխը տարբերվում էր Վանգենհայմից: Նա փաստացի փորձեց դադարեցնել Ցեղասպանությունը»: Գոթշլիխն իր «Նպաստ ցեղասպանությանը» գրքում եզրակացնում է, որ Գերմանիան ուներ քաղաքական կշիռ, ինչպես նաև տնտեսական և ռազմական լծակներ՝ դադարեցնելու հայերի զանգվածային մահը:

German Tagesschau on Germany’s role in the perpetration of the Armenian Genocide
YEREVAN, 24 FEBRUARY, ARMENPRESS. What role did the German Empire play in the planning and perpetration of the Armenian Genocide? On February 20, Reinhard Baumgarten, correspondent for the ARD (First Channel of Germany) in Istanbul, aired a 6-minute program devoted to that question as part of the Tagesschau television program (first news release of ARD). As “Armenpress” reports, the correspondent talks about the hundreds of thousands of Christian Armenians who were killed in the Ottoman Empire during the years of the First World War. The German and Ottoman Empires were allies during the Armenian Genocide. They were allies when hundreds of thousands of Christian Armenians were dying in Eastern Anatolia. Question: What did the German ally know about the mass killings and the crime? “Many things,” creator of the program, journalist Jürgen Gotschlich says, adding that Berlin’s goals in the war were more important.
The creator of the program concludes that Germany had a huge impact on the Ottoman government.
Slaughter of the Armenians: “Brutal, but helpful”
Jürgen Gotschlich found the following manuscript writing in a document kept at a German military archive: “The slaughter of the Christian Armenians was brutal, but helpful”. “Germany participated in planning the deportations,” the journalist says with certainty and believes the Germans could have told the Turkish authorities to stop at the decisive moment.
Genocide, or deportations?
ARD’s correspondent reports that to this day, Turkey continues to deny the allegation of genocide with determination and considers the event a consequence of the First World War when “Armenians and Muslims were killed…” Turkish publicist Aydın Engin counters that and says he is certain that it was truly planned. During the program, he mentions that the essence of the plan was not to eliminate the Armenians entirely, but to remove them from their homes, without any exceptions.
Turkish historian Taner Akçam is certain that this policy was planned before the war. The creator of the program also presents figures showing the number of Christians in Anatolia before the war, stating that there were 25-30 percent of Christians (4-5 million people).
Christians: The “cancer” of the Ottoman Empire
Akçam says the Christians of Anatolia were viewed as a potential danger that had to be eliminated. According to the historian, the Turks would use the term “internal cancer”, as if there was a bacillus in the body that had to be removed.
Berlin was informed
Gotschlich says the Germans were fully aware of the slaughter of the Armenians. Moreover, Ambassador of Germany to the Ottoman Empire Hans Freiher Fon Vangenheim had received warnings, as well as notes and telegrams of protest from different cities across the Ottoman Empire. In July 1915, the diplomat literally wrote the following: “We have to judge from the fact that what’s going on there is for the annihilation of the Armenian race”. Berlin didn’t respond. The German authorities were afraid of losing their ally.
Gotschlich says the next Ambassador, Paul Graf Meternich suggested threatening the Ottoman authorities with sanctions if they didn’t stop the slaughter. German Foreign Minister Gotlib Fon Jagov wasn’t against that, but Chancellor Theobald von Bethmann-Hollweg was categorically against it. In his book “Favoring the Genocide”, Gotschlich concludes that Germany had a political weight, as well as the economic and military levers to stop the mass killings of the Armenians.