Մենք միասին անցել ենք տառապանքով լի ճանապարհ, որը պսակվել է հաղթանակով. Ցվետլանա Պասկալևա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց բանակի 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ  ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը բուլղարացի լրագրող, ռեժիսոր Ցվետլանա Պասկալևային պարգևատրեց Երախտագիտության մեդալով: ՀՀ նախագահական նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողության ընթացքում  Պասկալևան, դիմելով ներկաներին, ընդգծեց, որ  նա արարողությանը ներկա բոլոր զինվորականների հետ միասին նույն ճանապարհն են անցել, որը լի է եղել կորուստներով և տառապանքով, սակայն, վերջնական արդյունքում, այն պսակվել է հաղթանակով: «Հիմա մենք ընդհանուր հիշողություն և ընդհանուր պատասխանատվություն ունենք: Մենք հիշում ենք արված մեծ գործը, մեր կորցրած ընկերներին, ում առջև մենք միշտ խոնարհում ենք մեր գլուխները, իսկ պատասխանատու ենք մեզ հասածի համար: Մենք այս հաղթանակին հասել ենք մեծ հայորդիների արյան և հայ մայրերի արցունքների գնով: Այն մերն է: Եվ հիմա այստեղ՝ Հայաստանում, Ղարաբաղում մենք պատասխանատու ենք  այդ հաղթանակի արդյունքը պահպանելու հարցում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Պասկալևան:
Դիմելով հայ զինվորներին՝ նա կոչ արեց լինել խիզախ և ազնիվ: «Պաշտպանեք ձեզ վստահված սահմանները հանուն ձեր հայրենիքի, հանուն ձեր ծնողների: Կորուստներն իսկապես շատ են, սակայն այսօրվա զինվորները ընդհանուր հաղթանակի մի մասնիկն են: Սիրելի զինվորներ, համարեք, որ պատերազմի ընթացքում ընկած բոլոր տղաների ստվերները ձեզ հետ են, մեզ հետ են: Նրանք միշտ կլինեն մեզ հետ: Նրանք մեզ ուժ են տալու, որպեսզի մենք կարողանանք մինչև վերջ կանգուն մնալ, որպեսզի կարողանանք հասնել հավերժ հանդարտության և խաղաղության ղարաբաղյան հողում: Ես համոզված եմ, որ մենք դրան հասնելու ենք: Դա լինելու է շուտով: Մենք պետք է հավատանք և քայլեր ձեռնարկենք այդ ուղղությամբ: Թող հայ ժողովուրդը լինի ուժեղ և խիզախ, թող ծաղկի հայկական հասարակությունը և պետությունը: Ես միշտ լինելու եմ ձեզ հետ: Ես այսօր շնորհակալ եմ ձեզ ձեր հոգատարության համար: Այն ինձ ուժ է տալու ձեզ հետ ձեր վիշտը և ուրախությունը կիսելու համար»,- ընդգծեց Պասկալևան:
Ցվետլանա Պասկալևան դիմեց նաև բոլոր զոհված զինծառայողների ծնողներին: «Սիրելի ծնողներ, ներեցեք, որ մենք կորցրեցինք ձեր զավակներին: Սակայն նրանք միշտ կմնան փառավոր հերոսների շարքերում նրանք մեր հերոսներն են»,- եզրափակեց նա:

Tsvetana Paskaleva: "We took a path on which we lost and suffered, but came out victorious"
YEREVAN, 28 JANUARY, ARMENPRESS. On the occasion of the 23rd anniversary of the formation of the Armenian army, President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan granted the Medal of Gratitude to Bulgarian journalist, film director Tsvetlana Paskaleva. During the award ceremony held at the presidential residence, Paskaleva, addressing the gathered, emphasized that she and all the soldiers attending the ceremony took the same path on which they lost and suffered, but came out victorious. “Now we share memories and a responsibility. We remember the work that we have done, the friends whom we lost and in front of whom we always bow our heads, and we are responsible for what we have achieved. We achieved this victory at the price of the blood of great Armenians and the tears of Armenian mothers. It’s ours. Now, here in Armenia, and in Karabakh, we are responsible for maintaining the fruit of that victory,” Paskaleva mentioned, as “Armenpress” reports.
Addressing the Armenian soldiers, she called on them to be honest and brave. “Defend the borders entrusted to you for the sake of your homeland and your parents. There are truly many casualties, but the soldiers of today are a particle of the common victory. Dear soldiers, I want you to believe that the shadows of all the men who fell in the war are with you and us. They are always with us. They will give us the strength to remain standing, achieve everlasting peace and tranquility in Karabakh. I am certain that we will achieve that, and we will achieve it soon. We have to believe and have to take steps in that direction. May the Armenian people be strong and courageous! May the Armenian society and country prosper! I will always be with you. I thank you for your generosity today. It will give me strength to share your sorrow and happiness,”Paskaleva underscored. Addressing the mothers of all the deceased soldiers, Paskaleva said: “Dear parents, we are sorry for the loss of your children. But they will always be among the glorious heroes. They are our heroes,” she said in closing.