Իրանի ԱԳ նախարարը Մյունխենի խորհրդաժողովում բանակցություններ կվարի երկրի միջուկային ծրագրի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի իր պաշտոնակիցների հետ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններ կվարի անվտանգության հարցերին նվիրված 51-րդ Մյունխենյան խորհրդաժողովում, որը տեղի կունենա փետրվարի 6-8-ը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՌՆԱ գործակալությանը:
Նրա տվյալներով՝ փետրվարի 8-ին կայանալիք բանավեճերին կարող Է միանալ Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Ինչպես նշում Է գործակալությունը, Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոուհանին նույնպես հրավիրված Է Մյունխեն:
Սպասվում Է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն շուրջ 20 պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ, ինչպես նաեւ արտաքին գործերի եւ պաշտպանության մոտավորապես 60 նախարարներ: Նրանց թվում են՝ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջո Բայդենը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, համաժողովի գլխավոր թեմաները կդառնան Ուկրաինայի իրադրությունը եւ ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարը:

Глава МИД Ирана проведет переговоры по ядерной программе страны на Мюнхенской конференции
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф проведет переговоры со своими коллегами из США, Германии и Франции по иранской ядерной программе в ходе 51-й Мюнхенской конференции по безопасности, которая пройдет 6-8 февраля.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство ИРНА.
По его данным, 8 февраля к дискуссиям может присоединиться верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини. Как отмечает агентство, президент ИРИ Хасан Роухани также приглашен в Мюнхен.
Ожидается, что в мероприятии примут участие около 20 глав государств и правительств, а также примерно 60 министров иностранных дел и министров обороны. В их числе - канцлер Германии Ангела Меркель, вице-президент США Джозеф Байден, госсекретарь США Джон Керри.