Պերմյակովի գործով դեռևս հոգեբուժական փորձաքննություն չի նշանակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում հունվարի 12-ին կատարված սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի նկատմամբ հայկական կողմը դեռ չի նշանակել հոգեբուժական փորձաքննություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը: «Այս պահին Վալերի Պերմյակովի գործով ոչ մի հոգեբուժական փորձաքննություն չունենք նշանակված: Չգիտեմ, թե ով է ռուսական կողմի աղբյուրը, սակայն մենք նման փորձաքննություն դեռ չենք անցկացրել: Արդեն անցկացվել են այլ բնույթի փորձաքննություններ, սակայն ոչ հոգեբուժական»,- ասաց Տռուզյանը:
Ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալությունը` հղում կատարելով իր անանուն աղբյուրներին, գրել էր, որ Գյումրի քաղաքում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամի սպանության համար մեղադրվող 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի գործի շրջանակում հոգեբանա-հոգեբուժական փորձաքննություն կանցկացվի:  «Համատեղ քննչական գործողությունների ընթացքում նշանակվել ու անցկացվելու են մի շարք փորձաքննություններ, որոնց թվում է նաև նման հանցագործությունների դեպքում օրենքով սահմանված դատահոգեբանական փորձաքննության անցկացումը»,- գրել էր «Ինտերֆաքսը»:
Քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու և ավելի անձանց սպանությունը): Վալերի Պերմյակովին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները Վալերի Պերմյակովին  մեղադրանք են առաջադրել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու եւ ավելի անձանց դիտավորյալ սպանության համար: Վալերի Պերմյակովն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը: Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովից հայ քննիչները վերցրել են փորձանմուշներ՝ դեպքի վայրում հայտնաբերված հետքերի, վերցված փորձանմուշների հետ համեմատական, այդ թվում` դատակենսաբանական, գենետիկական, քրեագիտական փորձաքննություններ նշանակելու համար:

Психиатрическая экспертиза Пермякову пока не назначена
Армянская сторона пока не назначила судебно-психиатрической экспертизы Валерию Пермякову, обвиняемому по делу об убийствах в Гюмри. Об этом пресс-секретарь следственного комитета Сона Трузян сообщила в беседе с «Арменпресс» .
«На данный момент судебно-психиатрическая экспертиза Валерию Пермякову не назначена. Не знаю источника российской стороны, однако мы пока этого не сделали. Проведены другие экспертизы, но не судебно-психиатрическая»,- сказала Трузян.
Ранее российское агентство Интерфакс, ссылаясь на анонимный источник, сообщало, что Валерию Пермякову, обвиняемому по делу об убийствах в Гюмри,  назначена судебно-психиатрическая экспертиза. «В рамках совместных следственных действий назначены и будут проведены различные экспертизы, в том числе - судебно-психиатрическая»,- писал Интерфакс.
Обвиняемым по делу об убийстве семьи Аветисян и попытке убийства Сережи Аветисяна признан военнослужащий российской военной базы 102 Валерий Пермяков, который признал свою вину.
19-го января, после недельной борьбы за жизнь и множества операций, умер шестимесячный Сережа Аветисян.
Было принято решение о привлечении Валерия Пермякова в качестве подозреваемого по уголовному делу, и следователи СК Армении предъявили В.Пермякову обвинение по п. 1 ч. 2 ст. 104 УК Армении – предумышленное во двух или более лиц. В.Пермяков признал выдвинутое обвинение.-21-го января следователи СК Армении допросили Пермякова на территории 102-й российской военной базы. В его отношении возбуждено уголовное дело по второй части ст. 104 УК Армении – преднамеренное убийство 2 и более лиц. Дезертир Пермяков принял выдвинутое обвинение.
Армянские следователи произвели забор биологического материала, следов, найденных на месте преступления и пр. Улик с целью проведения соответствующих судебных экспертиз.