Մեծ Բրիտանիան մտադիր Է օտարերկրյա ուսանողներին վտարել երկրից ուսումն ավարտելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները չեն պատրաստվում հրաժարվել ներգաղթի կրճատման կոշտ քաղաքականությունից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է միջոցառումների նոր փաթեթը, որը երկրի ներքին գործերի նախարարությունը պատրաստել Է օտարերկրյա ուսանողների հետ կապված իրադրությունը նորմալացնելու նպատակով, որոնց հոսքը վերջին տարիներին Էապես աճ Է արձանագրել Միացյալ Թագավորությունում:
Ենթադրվում Է, որ նոր կանոնները կսահմանվեն 2015 թվականի մայիսին կայանալիք համընդհանուր ընտրություններում պահպանողականների հաղթանակի դեպքում, նշում Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը: Դրանց համապատասխան, Եվրամիության մեջ չմտնող երկրներից ուսանողները, ավարտելով ուսումը բրիտանական բուհերում, պարտավոր կլինեն «անհապաղ հեռանալ թագավորությունից»: Այսչափ խիստ քայլի պատճառ Է նշվում գործնականում «վերահսկողության լիակատար բացակայությունը» դիպլոմ ստացածների հետագա ճակատագրի նկատմամբ այն բանից անմիջապես հետո, երբ նրանք թողնում են ուսումնական հաստատությունը:
Ներկայում ուսումն ավարտած ուսանողների մեծ մասը հաշված օրերի ընթացքում իրենց այցագիրը վերաձեւակերպում են աշխատանքայինի: Նրանք դրա համար ստիպված չեն լինում հեռանալ Միացյալ Թագավորությունից: Բացի այդ, ոմանք նախընտրում են այլեւս չդիմել ներգաղթի պաշտոնական  մարմիններին եւ պարզապես անցնում են անլեգալ վիճակի:
«Ասոշիեյթեդ պրես»-ի տվյալներով՝ ներքին գործերի նախարար Թերեզա Մեյը հարկադրված Է եղել այս արմատական միջոցները ձեռնարկել ներգաթղի հերթական անմխիթարական վիճակագրության հրապարակումից հետո: Այդ տվյալների համաձայն՝ 2013 թվականի հունիսից մինչեւ 2015 թվականի հունիսն ընկած ժամանակաշրջանում օտարերկրացիների զուտ ներհոսքը երկիր կազմել Է 260 հազար մարդ: Դրա հետ մեկտեղ գործող պահպանողական վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնի նախընտրական գլխավոր խոստումներից մեկը եղել Է մինչեւ 2015 թվականը ներգաղթյալների հոսքի կրճատումը  «տարեկան մինչեւ 100 հազար մարդ», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Великобритания намерена департировать иностранных студентов после завершения обучения
Британские власти не собираются отказываться от курса на жесткое сокращение иммиграции. Об этом свидетельствует новый пакет мер, подготовленный МВД для нормализации ситуации с иностранными студентами, поток которых в последние годы буквально захлестнул Соединенное Королевство, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Новые правила предполагается ввести в случае победы консерваторов на предстоящих в мае 2015 года всеобщих выборах, сообщило агентство Пресс Ассошиэйшн. В соответствии с ними студенты из стран, не входящих в Евросоюз, завершив обучение в британских вузах, будут обязаны "немедленно покинуть королевство". Причиной столь жесткого шага называется практически "полное отсутствие контроля" за судьбой получивших диплом сразу же после того, как они покидают учебное заведение.
В настоящее время большинство отучившихся студентов за считанные дни переоформляют свою визу на рабочую. Покидать Соединенное Королевство им для этого не приходится. Кроме того, некоторые предпочитают вовсе не обращаться к официальным миграционным органам и попросту переходят на нелегальное положение.
По данным Пресс Ассошиэйшн, глава МВД Тереза Мэй была вынуждена подготовить столь радикальные меры после публикации очередной неутешительной статистики по иммиграции. Согласно этим данным, чистый приток иностранцев в страну в период с июня 2013 по июнь 2014 года составил 260 тыс. человек. При этом одним из главных предвыборных обещаний действующего премьера-консерватора Дэвида Кэмерона было сокращение к 2015 году притока иммигрантов до показателя "менее 100 тыс. человек в год".