ԱՄՆ-ում բենզինի գներն ընկել են վերջին հինգ տարվա նվազագույն մակարդակ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում բենզինի մանրածախ գները շարունակում են նվազել: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում դրանք ընկել են մոտավորապես 25 ցենտով, եւ այժմ երկրում մեկ գալոն ամենացածր օկտանային թվով ավտոմոբիլային վառելիքի միջին արժեքը կազմում է 2,47 դոլար (մեկ լիտրի դիմաց մոտավորապես 65 ցենտ), տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Այդպիսով, ԱՄՆ-ում բենզինի արժեքն ընկել է 2009 թվականի մայիսից ի վեր ամենացածր մակարդակ: Այս տարվա մայիսից ավտոմոբիլային վառելիքի գալոնն էժանացել է ավելի քան 1,25 դոլարով:
Վերլուծաբանների խոսքով՝ ԱՄՆ-ում բենզինի գների անկումն ուղղակիորեն կապված է աշխարհի բորսաներում նավթի էժանացման հետ, ինչը տեղի է ունենում նախ եւ առաջ նավթի պահանջարկի նվազման պատճառով: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Նյու Յորքի ապրանքային բորսայում նավթն էժանացել է 14,2 տոկոսով, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

В США цены на бензин упали до минимального уровня за последние пять лет
Розничные цены на бензин в США продолжают снижаться. За последние две недели они упали примерно на 25 центов и сейчас составляют в среднем по стране $2,47 за 1 галлон (около 65 центов за 1 литр) автомобильного топлива самым низким октановым числом, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Таким образом, стоимость бензина в США упала до минимального уровня с мая 2009 года. С мая нынешнего года галлон автомобильного топлива подешевел более чем на $1,25.
По словам аналитиков, падение цен на бензин в США напрямую связано с удешевлением нефти на мировых биржах, которое происходит, прежде всего, из-за снижения спроса на нефть. За последние две недели нефть на Нью-Йоркской товарной бирже подешевела на 14,2%. В минувшую пятницу, когда состоялись последние торги, фьючерсные контракты на поставки неть в январе 2015 года заключались из расчета $57,13 за баррель.