Յանակիս Օմիրուն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների պահվածքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Հանրապետությունը սատարում է Հայաստանի ջանքերը` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և խաղաղ բանակցությունների եղանակով կարգավորելու հարցում: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում իրականացվող բանակցությունների արդյունքում: Կիպրոսը սատարում է Հայաստանի ջանքերը` համակարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու հարցում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Օմիրուն:
Անդրադառնալով ադրբեջանական զինուժի կողմից ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հայկական ուղղաթիռի խոցման փաստին՝ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահն ընդգծեց, որ ինքը դատապարտում է ցանկացած բռնություն:
Դիտարկմանը, թե Ադրբեջանը թույլ չի տալիս մոտենալ խոցված ուղղաթիռին և պարզել անձնակազմի ճակատագիրը, Օմիրուն ընդգծեց, որ նույնիսկ պատերազմի ժամանակ զոհերի նկատմամբ հարգանքը պատմության խորքերից եկած օրենք է: «Ադրբեջանի իշխանությունների այդ պահվածքը ես անթույլատրելի եմ համարում»,- ընդգծեց Օմիրուն:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12-ին ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ Մի-24 ուղղաթիռը: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու զինծառայողներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը եւ ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը: Նոյեմբերի 12-ին կատարվածի առնչությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հաղորդագրություն էր տարածել ու դատապարտել կատարվածը: Եվրամիությունը, դատապարտելով կատարվածը, կոչ է արել միջադեպի մանրամասները պարզելու համար անհապաղ սկսել հետաքննություն եւ արդյունքները ներկայացնել միջազգային հանրությանը:Հայտարարությամբ հանդես են եկել նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, տարբեր երկրների արտաքին գործերի նախարարություններ:

Председатель Палаты представителей Кипра осуждает поведение властей Азербайджана
Кипр поддерживает усилия Армении по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта переговорным путем в рамках Минской группы ОБСЕ. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении заявил председатель Палаты представителей Кипра Янакис Омиру.
«Нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем, в результате переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. Кипр поддерживает усилия Армении по достижению мирного разрешения конфликта», - отметил Омиру.
Коснувшись уничтожения со стороны ВС Азербайджана осуществляющего учебно-тренировочный полет вертолета Армии обороны Нагорного Карабаха, Омиру подчеркнул, что он осуждает любое проявление насилия.
На замечание о том, что Азербайджан не позволяет приблизиться к сбитому вертолету и выяснить судьбу членов экипажа, спикер Палаты представителей Кипра отметил, что даже во время войны уважение к жертвам является исходящим из глубины веков законом. «Данное поведение властей Азербайджана я считаю неприемлемым», - подчеркнул Янакис Омиру.
Напомним, что 12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения, по всей вероятности.
Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позднее Степанакерт подтвердил, что, по предварительным данным, есть трое погибших. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян, двое других – старший лейтенант Саргис Назарян и лейтенант Азат Саакян.   13-го ноября Евросоюз, осудив инцидент, призвал начать расследование и представить результаты международному сообществу. Очередную агрессию Азербайджана осудили также конгрессмены Адам Шиф и Эд Ройс.
18 ноября Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших обратилась в Миссию Международного Комитета Красного Креста в Нагорном Карабахе с запросом о посредничестве в проведении мероприятий, связанных с поиском и выносом останков тел членов экипажа вертолета военно-воздушных сил НКР, который был сбит 12 ноября вооруженными силами Азербайджана. Аналогичное обращение правительство НКР  представило в МККК и 13 ноября.