Եղիսաբեթ Բ-ն առաջին անգամ օգտվել Է Twitter-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ Բ թագուհին ուղարկել Է իր առաջին թվիթը՝ Լոնդոնի Գիտության թանգարանում բացելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին նվիրված նոր սրահը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ուրախությամբ հայտնում եմ Գիտության թանգարանում «Տեխնոլոգիաների դարաշրջանը» ցուցահանդեսի բացման մասին եւ հուսով եմ, որ այցելուները հաճույք կստանան այնտեղ այցելելուց»,- գրել Է թագուհին պլանշետային համակարգչում:
Թվիթերն ուղարկվել Է Գիտության թանգարանի ակաունտի միջոցով եւ արդեն վերահրապարակվել Է հազարավոր ֆոլովերներով:
Թանգարանի նոր սրահը, որի բացումը նստել Է 15,6 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ, նվիրված Է վերջին 200 տարում հաղորդակցուղիների պատմությանը: Այս ցուցադրանքի մեջ մտել Է 800 ցուցանմուշ:
Եղիսաբեթ Բ-ն 1976 թվականին դարձել Է առաջին միապետը, որն Էլեկտրոնային նամակ Է ուղարկել:
Ցուցահանդեսը, որն անվանվել Է «Տեղեկատվության դարաշրջան», նվիրված Է կապի վեց տեսակներին, որոնք փոխել են աշխարհը եւ մարդկությանը դարձրել տեղեկատվական հասարակություն. հեռագրությանը, անալոգային հեռախոսությանը, ռադիո- եւ հեռուստահեռարձակմանը, արբանյակներին, համակարգիչներին եւ ձեռքի հեռախոսներին:
Ցուցանմուշների մեջ ներկայացված Է Ռուսաստանի Շուխովյան աշտարակի մանրակերտը, որը կառուցվել Է 1922 թվականին, ինչպես նաեւ խորհրդային ԲԷՍՄ-6 գերհամակարգիչը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Елизавета II впервые воспользовалась Твиттером
Королева Великобритании Елизавета Вторая отправила свой первый твит, открывая новую галерею, посвященную истории информационных технологий, в Музее науки в Лондоне, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"С радостью сообщаю об открытии выставки "Эра технологий" в Музее науки, и надеюсь, что посетители получат удовольствие от его посещения", — написала королева на планшетном компьютере.
Твиттер был отправлен через аккаунт Музея науки и уже переопубликован тысячами фоловеров.
Новая галерея музея, открытие которой обошлось в 15,6 миллиона фунтов стерлингов, посвящена истории коммуникаций за последние 200 лет. В постоянную экспозицию вошли 800 экспонатов.
Елизавета Вторая в 1976 году стала первым монархом, отправившим электронное письмо.
Выставка, названная "Эра информации", посвящена шести видам связи, изменившим мир и приведшим человечество к информационному обществу: телеграфу, аналоговой телефонии, радио- и телевещанию, спутникам, компьютерам и мобильным телефонам.
Среди экспонатов представлен макет российской Шуховской башни, построенной в 1922 году, а также советский суперкомпьютер БЭСМ-6.